Europejskie giełdy powiększają spadki z czwartku

  • PAP
opublikowano: 05-10-2018, 09:54

Europejskie giełdy powiększają spadki z czwartku. Po południu zostanie opublikowana informacja z amerykańskiego rynku pracy we wrześniu. Uwaga inwestorów koncentruje się też na Włoszech - podają maklerzy.

W piątek zniżkuje wskaźnik Stoxx 600 - o 0,2 proc., a spadkom przewodzą w nim spółki naftowe i surowcowe - Rio Tinto zniżkuje o 4,2 proc.

Tracą też spółki technologiczne, po tym jak Mike Pence skrytykował Chiny na "froncie handlowym i dyplomatycznym".

Mike Pence, wiceprezydent USA, oświadczył w czwartek, że “Stany Zjednoczone nie dadzą się zastraszyć ani nie ulegną Chinom”. Pence skrytykował Chiny za ich "drapieżne" poczynania w świecie oraz za łamanie swobód obywatelskich.

Pence argumentował, że władze w Pekinie w celu wywarcia wpływu na amerykańską opinię publiczną wykorzystują różne stanowiska władz federalnych i stanowych wobec polityki Trumpa, tajnych agentów, finansowane przez Chiny amerykańskie organizacje społeczne, propagandę na uczelniach oraz posiadane przez władze w Pekinie stacje radiowe nadające w USA.

Rośnie kurs akcji spółki Intu Properties - aż o 37 proc. - z powodu potencjalnej oferty przejęcia przez Brookfield Property Group i Peel Group.

Tymczasem tydzień po opublikowaniu we Włoszech pierwotnego planu deficytu budżetowego włoski rząd podał, że w 2019 r. spodziewa się wzrostu PKB o 1,5 proc., w 2020 r. o 1,6 proc., a w 2021 r. o 1,4 proc. Mediana szacunków z badania przeprowadzonego przez agencję Bloomberg wynosi zaś nie więcej niż 1,2 proc.

"To pokazuje, że w najbliższym czasie w przypadku Włoch nie będzie jeszcze możliwego rozwiązania, a wciąż rośnie też ryzyko rewizji ratingu tego kraju" - ocenia Diego Fernandez, dyrektor ds. inwestycji w A&G Banca Privada w Madrycie.

"Co do Włoch, to czeka nas większa niestabilność i wolimy zachować ostrożność" - dodaje.

W piątek inwestorzy będą czekać tymczasem na dane z rynku pracy w USA we wrześniu. Analitycy oceniają, że w USA stopa bezrobocia spadła w ub. miesiącu do 3,8 proc. z 3,9 proc. i że w sektorze pozarolniczym przybyło 185 tys. nowych miejsc pracy, a w sektorze prywatnym - przybyło 180 tys. miejsc pracy.

Rosną rentowności obligacji rządowych na świecie. Rentowność 10-letnich UST zwyżkuje o 2 pkt. bazowe do 3,21 proc., najwyżej od niemal 7 lat, 10-letnich niemieckich papierów rządowych rośnie o 2 pkt. bazowe do 0,55 proc., najwyżej od ponad 19 tygodni, 10-letnich brytyjskich obligacji - rośnie o 3 pkt. bazowe do 1,697 proc., najwyżej od prawie 3 lat, a włoskich 10-latek rośnie o 3 pkt. bazowe do 3,363 proc.

Ropa na NYMEX drożeje o 0,7 proc. do 74,84 USD za baryłkę.

Miedź na Comex w Nowym Jorku tanieje o 0,5 proc. do 2,77 USD za funt, najniżej od ponad 2 tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu