Europejskie giełdy spadły przy mniejszej aktywności graczy

opublikowano: 30-08-2004, 18:31

Na europejskich giełdach podaż utrzymywała w poniedziałek przez całą sesję umiarkowaną przewagę. Handel był mniejszy niż zwykle za sprawą przerwy w pracy giełdy londyńskiej. W końcówce sesji nastroje dodatkowo pogorszyły spadki na otwarciu notowań na Wall Street.

Francuski CAC 40 i niemiecki DAX zakończyły sesję 0,3 proc. zniżkami. Na obu rynkach wolumen akcji sięgnął w poniedziałek ok. 40 proc. normalnej wielkości.

Od spadków kursów rozpoczęły tydzień niemiecki spółki motoryzacyjne. Staniały akcje Volkswagena. Największy europejski producent samochodów musi liczyć się z możliwością strajku na tle płacowym. Podaż jego akcji wiąże się

także z obawami iż spółka zostanie usunięta z indeksu blue chipów Eurolandu DJ Euro Stoxx 50. Gdyby tak się stało, menedżerowie funduszy naśladujących ten indeks mogą pozbywać się akcji niemieckiego koncernu.

Na giełdzie we Frankfurcie pogorszyły się także notowania DaimlerChryslera. Podaż akcji piątego koncernu motoryzacyjnego świata wzrosła po doniesieniach prasowych o możliwym fiasku tegorocznego planu sprzedaży oddziały

produkującego auta marki smart.

Niemieccy inwestorzy pozbywali się także akcji TUI. Bank WestLB potwierdził pogłoski iż rozważa sprzedaż pakietu niemal jednej trzeciej papierów największego europejskiego biura turystycznego.

Na giełdzie w Paryżu w górę poszła cena akcji Sanofi-Aventis. Trzeci koncern farmaceutyczny świata poinformował o pozytywnych wynikach badań nad kilkoma lekami, w tym pomagającymi walczyć z nadwagą, a także leczyć arytmię serca.

Na giełdzie w Zurychu mocno podrożały papiery Huber & Suhner. Szwajcarski producent systemów antenowych poinformował o ponad dziesięciokrotnym wzroście zysku w pierwszym półroczu. To zasługa redukcji kosztów spółki, a

także wzrostu popytu na jej wyroby. Wśród klientów szwajcarskiej spółki są największe koncerny telekomunikacyjne, m.in. fińska Nokia.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie giełdy spadły przy mniejszej aktywności graczy