Europejskie giełdy umiarkowanie rosną

17-09-2004, 12:52

Na europejskich giełdach panują dobre nastroje. Indeksy największych rynków rosną, choć wszystkie o mniej niż 1 proc. Większe wzrosty hamuje niepokój o zachowanie rynków amerykańskich. Dziś za oceanem przypada termin rozliczeń kontraktów futures i opcji na akcje i indeksy, tzw. quadruple witching. Podany zostanie także aktualny wskaźnik nastrojów konsumentów, ustalany przez Uniwersytet Michigan.

Na giełdach w Paryżu i Londynie główne indeksy rosną o 0,7 proc. We Frankfurcie DAX idzie w górę o 0,3 proc. Największym popytem cieszą się akcje spółek wydobywczych. W najnowszym raporcie Goldman Sachs prognozuje, że ruda żelaza może zdrożeć o 20 proc. w przyszłym roku. W poprzednim zapowiadał, że może to być 10 proc. Inwestorzy kupują papiery globalnych liderów branży wydobywczej, notowanych w Londynie spółek BHP Billiton i Rio Tinto. Rosną także kursy European Nickel i Central African Mining.

Na giełdzie w Paryżu rośnie kurs Veolia Environnement. Największa na świecie spółka dystrybucji i oczyszczania wody znów ma zysk półroczny. Zapowiedziała także znaczną podwyżkę dywidendy.

Inwestorzy kupują także akcje Alcatela. Potentat infrastruktury szybkich łączy internetowych przejmuje dwie amerykańskie spółki działające w branży telekomunikacyjnej. Łącznie będzie go to kosztować prawie 280 mln USD.

W gorszych nastrojach są akcjonariusze Cable & Wireless. Drugi brytyjski telekom zapowiedział, że przeznaczy na inwestycje w sieć przesyłową w tym roku rozrachunkowym 70-80 mln GBP, a w przyszłym 65 mln GBP.

Tanieją umiarkowanie akcje spółek branży półprzewodnikowej. Najnowsze dane pokazały spadek w USA zamówień na sprzęt wykorzystywany w fabrykach chipów. Na europejskich giełdach tanieją papiery największych graczy: STMicroelectronics, Infineon Technologies i ASML.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie giełdy umiarkowanie rosną