Europejskie giełdy umocniły się po wynikach Nokii i SAP-a

Paweł Kubisiak
opublikowano: 19-07-2001, 20:01

Czwartkowe notowania zakończyły się wzrostami na wszystkich głównych giełdach strefy euro. Optymistyczne nastroje powróciły na rynki po publikacjach wyników finansowych przez Nokię i SAP-a.

Czołowy producent telefonów komórkowych, fińska Nokia podała, że jej zysk brutto spadł w drugim kwartale do 830 mln euro, jednak był to wynik lepszy od oczekiwań analityków. Fińska spółka prognozuje, że w trzecim kwartale przychody nie powinny ulec zmianie, nie podała tez jasnych prognoz na czwarty kwartał.

Z kolei niemiecki SAP, największa europejska firma produkująca oprogramowanie, już trzeci kwartał z rzędu okazał się niezawodny i przekroczył prognozy analityków. Zysk spółki wzrósł o 78 proc. do 206 mln euro, co więcej spółka przedstawiła lepsze prognozy na resztę roku.

Przygotowany na najgorsze rynek ożywił się i kurs Nokii wzrósł o 13,2 proc., a SAP-a o 10,39 proc. Spółki pociągnęły za sobą sektor technologiczny i europejskie indeksy zamknęły wreszcie dzień na plusie: DAX wzrósł o 1,27 proc., FTSE o 0,61 proc., a CAC 40 o 1,29 proc. Sytuacje poprawiły też dane z USA. Deficyt handlowy w wyniósł w maju 28,3 mld USD, natomiast liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 414 tys. Dobre informacje przekazał też Dell Computer, największy producent komputerów osobistych na świecie. Spółka poinformowała co prawda, że koszty związane m. in. ze zwolnieniami pracowników wyniosą w drugim kwartale 700 mln dolarów, jednak spadek przychodów i zysków będzie mniejszy niż oczekiwano.

Straty zaczęły odrabiać akcje producentów chipów, w tym Infineon Tech. i STMicroelectronics, które straciły po niedawnym raporcie Philipsa i czołowe europejskie telekomy.

Dobra koniunktura powróciła do sektora finansowego, po tym jak wyjaśniła się wątpliwości, związane z połączeniem niemieckiego ubezpieczyciela Allianz (+1,2 proc.) i Dresdner Banku (+3,2 proc.). We Frankfurcie wzrosły m. in Deutsche Bank (+1,8 proc.) i HypoVereinsbank (+2,5 proc.), a w Londynie akcje łączących się banków Halifax (+3,5 proc.) i Bank of Scotland (+2 proc.).

Koniunktury nie popsuł tez ECB, który nie zmienił dotychczasowego poziomu stóp procentowych, gdyż rynek oczekiwał takiej decyzji. Jedna zdaniem inwestorów obniżki stóp można się spodziewać, gdypojawią się głębsze oznaki spowolnienia gospodarczego, a inflacja zacznie spadać.

Paweł Kubisiak

P.Kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie giełdy umocniły się po wynikach Nokii i SAP-a