Europejskie giełdy w górę

opublikowano: 18-02-2008, 15:45

Brak sesji w USA nie zniechęcił europejskich inwestorów do otwierania pozycji. Wartość indeksów rośnie od  otwarcia notowań. Ok. 15.40 czasu polskiego w Londynie FTSE 100 rósł o 2 proc., w Paryżu CAC 40 szedł w górę o 1,4 proc., a we Frankfurcie DAX zyskiwał 1,6 proc.

Popytem cieszą się akcje banków i spółek stalowych. Wśród pierwszych mocno idą w górę kursy brytyjskich Barclays i Lloyds TSB. Popyt wywołały pogłoski, że oba banki mają wkrótce ogłosić znaczne podwyżki dywidend. Inwestorzy kupują także akcje Credit Suisse. Zachętą jest wiadomość, że akcje drugiego szwajcarskiego banku kupuje fundusz inwestycyjny Kataru. Arabski inwestor ujawnił, że zamierza wydać 15 mld USD na kupno akcji banków w Europie i USA. W dół idzie kurs Societe Generale, co wiąże się z rozpoczęciem oferty papierów, która ma przynieść bankowi 5,5 mld EUR dokapitalizowania. Podobny motyw stoi za przecenę niemieckiego IKB, który zwróci się do akcjonariuszy o 1,5 mld EUR. W górę idą notowania producentów stali, w tym największego, ArcelorMittal. Pomogła wiadomość o niższej niż oczekiwano podwyżce cen rudy żelaza, wynegocjowanej przez azjatyckie stalownie.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane