Europejskie giełdy wzrosły dzięki spekulacjom o fuzjach i przejęciach

opublikowano: 29-01-2007, 18:02

Nerwowo zaczął się nowy tydzień na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Po słabym początku, jeszcze przed południem do głosu doszła strona popytowa. Jej siła początkowo nie była zbyt przekonująca.

Nerwowo zaczął się nowy tydzień na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Po słabym początku, jeszcze przed południem do głosu doszła strona popytowa. Jej siła początkowo nie była zbyt przekonująca.

Zwiększona liczba zleceń zakupu akcji pozwoliła jednak na pierwszy od trzech sesji wzrost indeksów. Aprecjację wspierały spekulacje związane z kolejnymi przejęciami i fuzjami. Szczególnie, że część analityków uważa, że w porównaniu z ubiegłym rokiem wspomniane zmiany kapitałowe jeszcze nabiorą impetu.

Zwyżka kursu stała się udziałem Prudential, drugiego co do wielkości ubezpieczyciela w Wielkiej Brytanii. Citigroup, największa amerykańska instytucja finansowa, zgodził się przejąć należący do „wyspiarzy” Egg Internet, bank sieciowy. Koszt transakcji to 575 mln funtów. Dzięki akwizycji Citigroup zwiększy czterokrotnie liczbę użytkowników swoich kart kredytowych w Wielkiej Brytanii.

Silnym wzrostem mogły pochwalić się papiery Hochtief, lidera niemieckiego sektora budowlanego. Magazyn WirtschaftsWoche napisał, że firmy zza oceanu mogą być zainteresowane przejęciem działów spółki po jej podziale.

Sięgający ponad 16 proc. wzrost odnotowały walory Cie. de Saint-Gobain. Wyniki spółki w drugim półroczu znacząco się poprawiły. Dodatkowo rynek żyje plotką, że spółka sprzeda swój biznes butelkowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane