Europejskie giełdy wzrosły mimo wiadomości z Chin

28-10-2004, 18:54

Europejskie giełdy zakończyły sesje wzrostami. Nastroje inwestorów poprawił trwający już drugi dzień z rzędu spadek notowań ropy i wywołane nim wyraźne wzrosty cen akcji na amerykańskich giełdach. Rynkom nie zaszkodziła mocno wyprzedaż akcji spółek surowcowych po wiadomości o podwyższeniu stóp procentowych w Chinach.

Cena baryłki ropy spadła na NYMEX już poniżej 52 USD. Na początku tygodnia przekraczała 55 USD. Spadek cen ropy wywołały dane o stanie jej zapasów w USA. Dodatkowo notowania ropy i innych surowców osłabiła wiadomość o pierwszej od dziewięciu lat podwyżce stóp procentowych w Chinach. Władze w Pekinie zdecydowały się rozpocząć schłodzenie gospodarki. Oznacza to spadek popytu na surowce i metale na światowych rynkach.

Spadek cen ropy wywołał wzrost kursów linii lotniczych, m.in. Lufthansy, British Airways i Air France. Jeden z największych wzrostów wśród spółek branży zanotował Ryanair Holdings. Dyrektor operacyjny spółki zapowiedział, że jej półroczne przychody wzrosną o co najmniej 20 proc. Prognozuje także, że największe europejskie tanie linie lotnicze zakończą rok 200 mln EUR zysku netto.

Inwestorzy pozbywali się akcji spółek branży wydobywczej. Mocno spadły kursy BHP Billiton, Anglo American i Rio Tinto. To skutek spadku cen surowców i podstawowych metali na światowych giełdach po wiadomości o podwyższeniu przez bank centralny Chin stóp procentowych. Chińska gospodarka była w ostatnim czasie głównym stymulatorem popytu na surowce.

Pomimo spadku cen ropy w górę poszły kursy Royal Dutch i Shell Transport & Trading. Spółki postanowiły po ponad 100 latach współpracy w ramach Royal Dutch/Shell połączyć rady nadzorcze, zakończyć odrębne notowania i wprowadzić ta spółkę na giełdę. Inwestorów ucieszyła ta wiadomość. Nie zmieniła tego nawet zapowiedź kolejnej rewizji w dół zapasów ropy Shella.

Dobre wyniki kwartalne wywołały wzrosty kursów Alcatela, France Telecom, Fiata i Rhodii. Rozczarowanie słabszymi niż oczekiwano wynikami kwartalnymi spowodowało 15 proc. przecenę akcji koncernu ABB.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Europejskie giełdy wzrosły mimo wiadomości z Chin