Europejskie giełdy wzrosły po raz trzeci z rzędu

(Marek Druś)
opublikowano: 04-01-2006, 19:33

Na europejskich giełdach nadal inicjatywę ma popyt. Indeksy rynków wzrosły już trzecią sesję z rzędu, co jest najdłuższą serią zwyżek od listopada. Paneuropejski Stoxx 600 wzrósł o 1,0 proc. i osiągnął najwyższą wartość od sierpnia 2001 r. Indeksy europejskich blue chipów - Stoxx 50 i Euro Stoxx 50 – ustanowiły w środę nowe trzyletnie maksima.

Na europejskich giełdach nadal inicjatywę ma popyt. Indeksy rynków wzrosły już trzecią sesję z rzędu, co jest najdłuższą serią zwyżek od listopada. Paneuropejski Stoxx 600 wzrósł o 1,0 proc. i osiągnął najwyższą wartość od sierpnia 2001 r. Indeksy europejskich blue chipów - Stoxx 50 i Euro Stoxx 50 – ustanowiły w środę nowe trzyletnie maksima.

Z największych giełd krajowych, najmocniej wzrosła paryska – CAC40 zyskał w środę 1,3 proc. Niemiecki DAX wzrósł o 1,15 proc., a brytyjski FTSE 100 o 0,6 proc. Do poprawy nastrojów przyczyniły się wiadomości z USA. Z ujawnionych we wtorek notatek Fed wynika, że nie planuje on znacznego wzrostu stóp procentowych. W środę lepsze niż oczekiwano okazały się natomiast listopadowe zamówienia fabryczne. USA to największy rynek eksportowy europejskich firm.

Najmocniej drożejącą spółką notowaną w ramach Stoxx 600 był Next, trzecia brytyjska sieć sklepów odzieżowych. Popyt na jej akcje wywołała zapowiedź wyższego niż oczekiwano rocznego zysku. Najwyższą cenę od pięciu lat osiągnęły w Londynie akcje BAE, największego europejskiego koncernu zbrojeniowego. CSFB podwyższył ich cenę docelową w związku z oczekiwaną poprawą wyników spółki. W Paryżu mocno zdrożały akcje koncernu Alstom. Zdecydował on o rezygnacji z działalności w branży stoczniowej. We Frankfurcie najwyższą od trzech lat cenę osiągnęły akcje Siemensa. UBS podwyższył ich wycenę oczekując przyspieszenia restrukturyzacji.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Europejskie giełdy wzrosły po raz trzeci z rzędu