Europejskie giełdy zaczęły tydzień od wyraźnych zwyżek

opublikowano: 13-09-2004, 19:00

Początek tygodnia na europejskich giełdach był udany. Większość rynków zakończyła sesje wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy znów kupują akcje spółek technologicznych. Popytem cieszyły się także papiery przedstawicieli branży reklamowej.

Giełda we Frankfurcie kończyła sesję 1,7 proc. wzrostem indeksu DAX. W Paryżu CAC 40 zwyżkował na zamknięciu o 1.3 proc. W Londynie FTSE 100 wzrósł o 0,3 proc. Europejskim rynkom pomogły w udanym finiszu dobre wiadomości z USA, gdzie sesje rozpoczęły się od zwyżek.

Znów drożeją akcje spółek technologicznych. To zasługa ostatnich dobrych wiadomości przekazanych między innymi przez fińską Nokię, czy amerykański National Semiconductor. Zapowiedź poprawy wyników osłabiła obawy spadku popytu w drugiej połowie tego i całym przyszłym roku. W poniedziałek rosły ceny największych europejskich przedstawicieli branży półprzewodnikowej, francusko-włoskiego STMicroelectronics, niemieckiego Infineon Technologies i holenderskich ASML i Philips Electronics. Inwestorzy kupowali także papiery Alcatela, największego europejskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego.

W branży informatycznej wyraźnie zdrożały papiery SAP. Niemiecki potentat oprogramowania wspierającego zarządzanie jest przekonany, że coraz bardziej prawdopodobne przejęcie PeopleSoft przez Oracle zaowocuje wzrostem liczby jego klientów.

Na giełdzie w Londynie podrożały papiery agencji WPP. Drugi pod względem wielkości gracz na globalnym rynku promocji i reklamy wygrał rywalizację o przejęcie amerykańskiej agencji Grey Global Group, której klientami są m.in. Procter & Gamble i Mars. Inwestorzy nie zmartwili się, że WPP będzie musiało wydać na przejęcie ok. 1,5 mld USD. Inwestorów francuskich ucieszyła natomiast wiadomość, że notowana na paryskim parkiecie agencja Havas przegrała wspomnianą wyżej rywalizację i nie będzie musiała ponosić z tego tytułu dodatkowych wydatków. Kurs spółki poszedł w górę.

Na giełdzie we Frankfurcie zdrożały akcje koncernu Bayer. Popyt na nie zaczął rosnąć po wiadomości o zawarciu przez niego umowy z amerykańskim Schering-Plough w sprawie obsługi marketingowej w USA leków niemieckiej firmy.

Wyraźnie spadła tymczasem cena akcji Astra Zeneca. Amerykańska Administracja Żywności i Leków nie dopuściła na rynek leku, z którym brytyjski koncern farmaceutyczny wiązał szczególne nadzieje.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie giełdy zaczęły tydzień od wyraźnych zwyżek