Europejskie giełdy zakończyły notowania wzrostami

16-06-2004, 19:31

W dobrych humorach zakończyli środowe notowania europejscy inwestorzy. Poprawa nastrojów to w głównej mierze efekt spadku obaw o silniejsze niż wcześniej prognozowano zaostrzenie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Do zakupów akcji motywowały graczy też dane makro. Entuzjazm wywołał przede wszystkim wzrost produkcji przemysłowej w USA.

W centrum uwagi znalazły się ponownie koncerny paliwowe, co jest „zasługą” rosnących znowu cen ropy. Doniesienia z Iraku, gdzie prowadzone są akcje sabotażowe na ropociągach i mordowani są czołowi przedstawiciele rządu tymczasowego (ostatnio był to jeden z kluczowych reprezentantów irackiego przemysłu naftowego) doprowadziły do znacznego wzrostu ceny baryłki ropy. Kokosy na tym zbijają oczywiście potentaci branży paliwowej. Kurs akcji BP zyskał 1,5 proc. Royal Dutch Shell wzrósł o 2,56 proc. Największą aprecjacją w branży mogły pochwalić się jednak papiery Exxon Mobila, których wartość podskoczyła o 2,64 proc.

Ostatecznie, środowe notowania paryski CAC-40 zakończył wzrostem o 0,84 proc. Dax we Frankfurcie zyskał 0,39 proc., zaś londyński FTSE dodał kolejne 0,72 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie giełdy zakończyły notowania wzrostami