Europejskie giełdy zakończyły tydzień wzrostami

11-04-2003, 19:19

mimo niewielkiego pogorszenia nastrojów w ostatniej fazie notowań, spowodowanego spadkami w USA. Udany koniec tygodnia na europejskich rynkach to przede wszystkim zasługa dobrych wiadomości przekazanych przez spółki oraz optymistycznych ocen analityków.

W piątek rosła cena papierów największych spółek branży ubezpieczeniowej. Powodem było podniesienie rekomendacji niemieckich Allianza i Munich Re przez Goldman Sachs. Analitycy uznali, że ich ostatnia przecena poszła za daleko. Wartość rynkowa obu spółek spadła o ponad jedną trzecią od początku tego roku. W ostatniej fazie notowań kurs Allianza zaczął jednak wyraźnie spadać.

Pojawił się popyt na akcje spółek branży motoryzacyjnej. Sygnałem do zwiększonych zakupów była wiadomość o wzroście sprzedaży aut w marcu. W górę poszły ceny papierów Peugeot, Renault i BMW. Papiery dwóch ostatnich spółek zdrożały mimo iż sprzedaż produkowanych przez nie samochodów spadła w ubiegłym miesiącu.

Na giełdzie paryskiej wzrostem ceny wyróżniał się Groupe Danone. Jeden z największych na świecie producentów przetworów mlecznych poinformował o wyraźnie wyższych niż planowano przychodach w pierwszym kwartale.

Popytem cieszyły się akcje spółek branży telekomunikacyjnej. Akcje Alcatela podrożały w związku z wiadomością o dobrych wynikach amerykańskich producentów sprzętu telekomunikacyjnego, Juniper Networks i Foundry Networks.

Wzrosła cena papierów holenderskiego telekomu KPN. Moody's podniósł rating kredytu długoterminowego spółki. Zdrożały akcje hiszpańskiej Telefoniki. Prasa spekuluje, że spółka zamierza zredukować zatrudnienie o 10 tys. ludzi.

W Londynie zdrożały akcje Sage, producenta oprogramowania dla biznesu. Spółka poinformowała o wyraźnej poprawie ubiegłorocznego zysku brutto.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie giełdy zakończyły tydzień wzrostami