Europejskie giełdy zanotowały bardzo udany tydzień

opublikowano: 06-06-2003, 19:38

Europejskie giełdy zakończyły tydzień wyraźnymi wzrostami. Paneuropejskie indeksy Stoxx 50 i Stoxx 600 zanotowały największą tygodniową zwyżkę wartości od ponad prawie trzech miesięcy. Inwestorzy nadal kupują akcje licząc na szybki wzrost amerykańskiej gospodarki, który - jak wierzą - pociągnie za sobą także ożywienie na Starym Kontynencie. ma to odbicie na rynku walutowym. Dolar umacnia się wobec euro. W piątek zanotował największy jednodniowy wzrost wartości wobec europejskiej waluty od dwóch miesięcy.

Na giełdach popytem cieszyły się akcje spółek branży półprzewodnikowej. Wywołały go optymistyczne prognozy kwartalnej sprzedaży, przedstawione w czwartek po sesji przez Intela. Lider światowego rynku mikroprocesorów zapowiedział, że jego przychody osiągnięte na rynku europejskim będą miłą niespodzianką. Europejscy inwestorzy zareagowali na te wiadomości większymi zakupami papierów liderów branży półprzewodnikowej. W górę poszła wyraźnie cena akcji niemieckiego Infineon Technologies oraz holenderskiego ASML. Popytem cieszyły się także papiery STMictroelectronics.

Wiadomość o ofercie Oracle przejęcia PeopleSoft za ponad 5 mld USD pozytywnie wpłynęło na wycenę ich największego europejskiego rywala, niemieckiej spółki SAP.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również akcje spółek farmaceutycznych. Wzrosły wyraźnie kursy jej największych europejskich przedstawicieli: GlaxoSmithKline, AstraZeneca, Roche i Novartisu. Powodem były dobre wieści z USA. Senat zdecydował tam, że leki sprzedawane w systemie Medicare będą tańsze o 15 proc. od dystrybuowanych na wolnym rynku. Obawiano się, że różnica cen będzie bardziej niekorzystna dla producentów.

Mieszane nastroje panowały w branży turystycznej. Mocno podrożały papiery EasyJet, największego europejskiego niskotaryfowego przewoźnika lotniczego. Spółka poinformowała o rekordowo wysokim wzroście ruchu pasażerskiego w maju, co wiązało się m.in. z dodaniem przez nią nowych tras.

Spadła cena akcji brytyjskiego biura turystycznego MyTravel. Część inwestorów postanowiła zrealizować zyski na akcjach spółki po trwającym kilka dni wzroście ich kursu, który wyniósł łącznie 16 proc. Sygnałem który

uruchomił podaż były półroczne wyniki spółki. Jej strata wzrosła blisko czterokrotnie za sprawą odpisania wartości aktywów, m.in. samolotów i statków wycieczkowych. Wiadomość o kiepskich wynikach MyTravel wpłynęła negatywnie na wycenę papierów TUI, największego europejskiego biura turystycznego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie giełdy zanotowały bardzo udany tydzień