Europejskie giełdy zdominowała w środę podaż

Marek Druś
opublikowano: 14-08-2002, 19:38

Europejskie giełdy zakończyły środowe sesje wyraźnymi spadkami głównych indeksów. Powodem były niekorzystne wiadomości z USA, przede wszystkim ostrzeżenie o możliwości ponownego wejścia gospodarki w fazę recesji, zawarte w uzasadnieniu decyzji Fed o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Indeks europejskich blue chipów Stoxx50 zanotował drugi ponad 2,5 proc. spadek w tym tygodniu. Wśród najbardziej przecenionych spółek znalazł się drugi koncern medialny świata, francuski Vivendi Universal. Jego akcje straciły jedną czwartą wartości po wiadomości o rekordowo wysokiej stracie kwartalnej spółki. Dodatkowym ciosem było obniżenie przez Standard & Poor’s jej ratingu kredytowego do poziomu śmieciowego.

Spadła wyraźnie cena akcji Allianza, największego europejskiego ubezpieczyciela. Niemiecka spółka poinformowała, że nie osiągnie w tym roku prognozowanych wyników. Ponadto ujawniła znaczną stratę, którą poniósł należący do niej Dresdner Bank.

Wyraźnie spadła cena papierów jednej na największych europejskich spółek finansowych, szwajcarskiego Credit Suisse. Powodem była zapowiedź pierwszej w historii spółki rezygnacji z wypłaty dywidendy oraz ‘wpompowania’ pozyskanych w ten sposób pieniędzy do należącego do niej towarzystwa ubezpieczeniowego Winterthur.

O kilkanaście procent spadła cena papierów Ericssona, które we wtorek odrobiły część tegorocznych strat dzięki zapewnieniom, że pieniądze z planowanej sprzedaży papierów pomogą spółce przetrwać obecny kryzys. Największy na świecie producent komponentów bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych jest najbardziej przecenioną w tym roku spółką notowaną na szwedzkiej giełdzie.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie giełdy zdominowała w środę podaż