Czytasz dzięki

Europejskie giełdy zdominowali kupujący

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 31-08-2005, 15:45

Na zachodnioeuropejskich giełdach dominują w środę wzrosty, ale nie mają one specjalnego potwierdzenia w obrotach. Wzrost wartości indeksów to w głównej mierze zasługa spółek energetycznych i surowcowych. Opublikowane przed południem dane makro o wartości PKB i inflacji w strefie Eurolandu nie miały większego wpływu na decyzje inwestycyjne.

Na zachodnioeuropejskich giełdach dominują w środę wzrosty, ale nie mają one specjalnego potwierdzenia w obrotach. Wzrost wartości indeksów to w głównej mierze zasługa spółek energetycznych i surowcowych. Opublikowane przed południem dane makro o wartości PKB i inflacji w strefie Eurolandu nie miały większego wpływu na decyzje inwestycyjne. Okazały się bowiem zgodne z oczekiwaniami ekonomistów.

O ponad 2 proc. rośnie wycena papierów największego europejskiego koncernu paliwowego, BP. Jeszcze wyższa aprecjacja kursu jest udziałem francuskiego Totala. Gwiazdą sektora są jednak walory Neste Oil, jedynej fińskiej spółki rafineryjnej. Cena akcji rosła momentami o niemal 5 proc.

Dobrze radzą sobie też spółki wydobywcze. Portfele posiadaczy akcji BHP Billiton, branżowego lidera „przytyły” sporo ponad 1,2 proc. Na fali drożejących kontraktów na miedź i złoto zyskują tez papiery wicelidera rynku, koncernu Anglo American.

Cieszą się akcjonariusze Euronextu, giełdowego operatora. Spółka podniosła tegoroczną prognozę zysku, co z miejsca zaowocowało ponad 2,5 proc. wzrostem notowań.

Niemal 5 proc. do swojej wartości dodają akcje fińskiego wytwórcy maszyn do produkcji papieru, spółki Metso Oyj. Firma wynajęła bank Goldman Sachs do zweryfikowania obecnej strategii biznesowej.

Po informacji o ponad 20-proc. spadku zysku silnie spada kurs CSM, największego na świecie dostawcy składników używanych w piekarniach i ciastkarniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane