Europejskie giełdy ze sporymi stratami

WST
opublikowano: 04-08-2011, 18:57

Największe zachodnioeuropejskie giełdy pogłębiały w czwartek 11-miesięczne minima, mimo że dzień wcześniej sesja w USA przyniosła nieznaczne odreagowanie.

Handlujący na Starym Kontynencie woleli jednak skupić się na doniesieniach z własnych rynków, na których ciągle dominują obawy o zdynamizowanie się kryzysu zadłużeniowego. Na fali tych spekulacji ponownie wzrosły rentowności papierów dłużnych wyemitowanych przez rządu Włoch i Hiszpanii.

Z trzech największych parkietów w Europie „najspokojniej” było we Frankfurcie, gdzie indeks DAX starała się bronić informacja o zaskakująco dobrym odczycie dynamiki zamówień w przemyśle. Podczas gdy analitycy oczekiwali jej spadku w czerwcu o 0,6 proc. w stosunku do maja, ta niespodziewanie wzrosła o 1,8 proc.

Wpływ na decyzje podejmowane przez inwestorów miały też decyzje banków centralnych Eurolandu i Anglii o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Obóz niedźwiedzi wspierany przy tym był spadającymi notowaniami kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd, a potem silną przeceną w pierwszej fazie handlu na Wall Street.

Ostatecznie na finiszu londyński indeks FTSE tracił 3,43 proc. paryski CAC zniżkował o 3,89 proc. zaś frankfurcki DAX spadał o 3,4 proc.

Mocne spadki stały się udziałem spółek reprezentujących sektor surowcowo-paliwowy. Pod kreską odbywał się m.in. handel walorami takich gigantów górniczych jak Rio Tinto Group, Xstrata czy Vendata.

Powody do zadowolenia mieli za to udziałowcy Adidasa. Jeden z największych na świecie producentów sprzętu i odzieży sportowej podwyższył całoroczną prognozę przychodów i zysków. Wysokie zyski w drugim kwartale zachęciły z kolei do kupowania akcji ubezpieczycieli Axa i Swiss Re.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Europejskie giełdy ze sporymi stratami