Europejskie giełdy zmienne

  • PAP
opublikowano: 16-03-2018, 10:09
aktualizacja: 16-03-2018, 10:10

Giełdy w zachodniej Europie w piątek notują małe zmiany indeksów. Kończy się tydzień z "turbulencjami" w administracji USA, a inwestorzy już przygotowują się na środowe ogłoszenie decyzji w sprawie polityki monetarnej Rezerwy Federalnej - podają maklerzy.

Fed poda swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej po zakończeniu posiedzenia w środę, a tymczasem zmiany w amerykańskiej administracji i protekcjonizm w handlu USA mogą przeważyć nad lepszymi danymi makro z amerykańskiej gospodarki - oceniają analitycy.

Nagłe odwołanie w tym tygodniu sekretarza stanu USA Rexa Tillersona przez prezydenta Donalda Trumpa wpłynęło negatywnie na sentyment inwestorów. Tillersona zastępuje bowiem Mike Pompeo, dotychczasowy dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej i żarliwy krytyk porozumienia z Iranem, co może wywołać wzrost napięć geopolitycznych i zaostrzenia relacji USA-Iran.

Na rynkach pojawiły się też obawy dotyczące wzmożonego protekcjonizmu w handlu USA po nominowaniu przez Biały Dom Larry'ego Kudlowa na doradcę prezydenta ds. gospodarczych. Mimo że do tej pory znany był on z wolnohandlowych poglądów, Kudlow wyraził teraz pełne poparcie dla ceł na stal i aluminium dekretowanych przez Trumpa. Jeszcze 3 marca Kudlow ostro krytykował planowane kroki protekcjonistyczne.

"Ostatni napływ informacji - zwłaszcza tych koncentrujących się na handlu i cłach - stwarza taką atmosferę niepewności" - mówi Stephen Innes, ekonomista Oanda Corp.

"A jeśli chodzi o inwestorów, to niepewność ta podsyca jeszcze ich niepokój, co powoduje że wskaźnik +strachu+ graczy rynkowych rośnie" - dodaje.

Na początku tego tygodnia z pracy został zwolniony John McEntee, osobisty asystent prezydenta Donalda Trumpa, bo jego "zamiłowanie" do hazardu stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa - wynika z informacji "Washington Post".

Na rynkach pojawiły się też doniesienia, że prezydent Donald Trump planuje usunięcie swojego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego - HR McMastera, co wzbudza obawy na rynkach o przyszłość polityki zagranicznej amerykańskiej administracji.

Biały Dom zaprzeczył, że prezydent Trump przygotowuje się do usunięcia McMastera, po tym jak "Washington Post" poinformował, że prezydent USA planuje pozbycie się swojego doradcy, z którym od czasu do czasu "miał starcie".

"Na rynkach jest wrażenie, że ludzie z Białego Domu z nastawieniem do współpracy w międzynarodowych relacjach USA opuszczają amerykańską administrację" - mówi Takahisa Odaka, strateg rynku akcji w Nomura Holdings.

Inwestorzy znają już tymczasem dane makro z Japonii.

Produkcja przemysłowa w Japonii w styczniu spadła o 6,8 proc. mdm, po wzroście o 2,9 proc. miesiąc wcześniej - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się spadku produkcji mdm o 6,6 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 2,5 proc., po wzroście w XII o 4,4 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się wstępnie wzrostu o 2,7 proc.

O 11.00 na rynku pojawi się informacja o CPI w strefie euro w lutym, a o 13.30 dane z rynku budowlanego w USA w lutym.

Na rynku walutowym w piątek euro tanieje o 0,13 proc. do 1,2321 USD.

Ropa Brent na ICE bez zmian po 65,10 USD za baryłkę.

Miedź na LME w Londynie drożeje o 0,5 proc. do 6.952,00 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu