Europejskie giełdy zwyżkują

  • PAP
opublikowano: 22-11-2019, 09:35

Europejskie giełdy zwyżkują. Inwestorzy czekają na kolejne szczegóły dotyczące sporu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Dobre dane o PKB Niemiec w III kw. uspokoiły rynkowych graczy, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W zachodniej Europie wskaźnik Stoxx 600 Europe zyskuje 0,5 proc.

Walory spółki Vivendi rosną na giełdzie w Paryżu o 0,7 proc. po doniesieniach, że francuska grupa medialna jest gotowa sprzedać swój udział - 20 proc. - włoskiego Mediaset.

Edenred spada na giełdzie w Paryżu o 7,7 proc., najmocniej od końca sierpnia 2018 r., w reakcji na informację, że spółka została "zainfekowana" złośliwym oprogramowaniem.

Akcje brytyjskiej spółki Coats Group (odzież, obuwie) tanieją na giełdzie w Londynie o 8,9 proc. w reakcji na osłabienie sprzedaży produktów firmy z powodu "trudnej sytuacji rynkowej".

Tymczasem potwierdziły się wstępne szacunki niemieckiego PKB - Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w III kwartale o 0,1 proc. kdk, w ujęciu rdr wzrósł o 0,5 proc., a bez uwzględniania czynników sezonowych wzrósł o 1,0 proc.

Inwestorzy obserwują szybko zmieniające się relacje handlowe USA i Chin, a tu pojawiła się perspektywa kolejnych rozmów negocjatorów z obu krajów w Waszyngtonie pod koniec tego miesiąca. Do tego USA mogą odłożyć w czasie zapowiadane na 15 grudnia podwyższenie ceł na chińskie towary.

Kilka dni temu sytuacja stała się napięta po akcji senatu USA, który poparł we wtorek żądania prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu.

Chińskie władze potępiły ustawę Senatu i wezwały Waszyngton, aby przestał ingerować w sprawy Hongkongu i Chin.

Prezydent USA Donald Trump może podpisać dokument uchwalony przez amerykański Senat, a to mogłoby utrudnić zawarcie umowy handlowej Waszyngtonu z Pekinem - oceniają analitycy.

Na rynku walutowym euro jest po 1,1070 USD, wyżej o 0,1 proc., a japoński jen jest wyceniany po 108,59 za 1 USD, niemal bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,77 proc., bez zmian.

Złoto drożeje o 0,2 proc. do 1.468,00 USD za uncję.

W piątek nowa prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde otworzy Europejski Kongresy Bankowy. Jej wystąpienie może zawierać wskazówki co do jej poglądów na perspektywy polityki pieniężnej w strefie euro.

Inwestorzy poznają tego dnia wstępne wskaźniki PMI w listopadzie z wielu krajów strefy euro, a po południu z USA.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu