Czytasz dzięki

Europejskie indeksy blisko tygodniowego minimum

  • PAP
opublikowano: 18-08-2020, 10:00

W zachodniej Europie indeksy są blisko najniższych poziomów od tygodnia. Inwestorów niepokoi zaostrzający się spór na linii USA-Chiny. Nie słabną też obawy związane z negatywnym wpływem Covid-19 na gospodarki, a szczególnie niepokoi sytuacja w Niemczech - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx 600 spada o 0,7 proc. Wszystkie z 19 sektorów są poniżej kreski. Zniżkom przewodzi sektor bankowy i motoryzacyjny. Ochrona zdrowia i detal są powyżej kreski.

Akcje spółki Wood zwyżkują o 3,2 proc. - firma spodziewa się wyższych marż w II poł. 2020.

Zooplus zyskuje 4,1 proc. po wynikach za I poł. roku. Przychody spółki za ten okres okazały się zgodne z prognozami analityków.

Capita traci 22 proc. po ostrzeżeniach dotyczących sprzedaży, która w II półroczu może być "płaska". Skorygowane przychody spółki spadły w I półroczu o 9 proc. rdr ze względu na utratę kontraktów i wpływ Covid-19.

Tymczasem nie widać poprawy w stosunkach USA-Chiny, a wręcz przeciwnie - są one coraz bardziej napięte.

Szef amerykańskiego resortu handlu Wilbur Ross poinformował w poniedziałek, że USA rozszerzają sankcje nałożone na chiński koncern technologiczny Huawei na jego 38 spółek zależnych, by bardziej ograniczyć dostęp firmy do technologii amerykańskich.

Ross wskazał, że chiński koncern i jego filie wzmogły wysiłki mające na celu zdobycie dostępu do "amerykańskich technologii, aby zrealizować cele polityczne Komunistycznej Partii Chin".

Wcześniej Stany Zjednoczone i Chiny odroczyły rozmowy zaplanowane na miniony weekend, podczas których miano dokonać oceny postępów w realizacji wstępnej umowy handlowej zawartej kilka miesięcy temu przez Waszyngton i Pekin.

Graczy rynkowych niepokoi sytuacja zdrowotna w Niemczech - w ciągu ostatnich 24 godzin - do wtorkowego ranka wykryto tu 1.693 nowych infekcji koronawirusem - najwięcej od 25 kwietnia.

Od początku epidemii w Niemczech potwierdzono w sumie 225.404 przypadki zakażenia koronawirusem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała na spotkaniu swojej partii CDU w Berlinie w poniedziałek, że rosnąca liczba infekcji koronawirusowych jest problemem, chociaż można go opanować, ale obecnie nie ma możliwości poluzowania ograniczeń.

Obecnie dużą rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa odgrywają podróżni przybywający lub wracający do Niemiec z wakacji, a także ogniska SARS-CoV-2 powstałe podczas imprez rodzinnych, zajęć rekreacyjnych, w placówkach edukacyjnych i zawodowych.

Kraje w całej Europie ponownie zaostrzają ograniczenia dotyczące życia publicznego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa podczas letnich imprez i podróży.

Tymczasem we wtorek rozpoczyna się kolejna runda negocjacji na temat przyszłych stosunków między Unią Europejską a Wielką Brytanią po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Rozmowy potrwają do piątku.

We wtorek na rynku walutowym euro jest wyceniane wyżej o 0,2 proc. - po 1,1899 USD, japoński jen jest po 105,44 za 1 USD, wyżej o 0,5 proc., a brytyjski funt drożeje o 0,5 proc. do 1,3169 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 0,66 proc., w dół o 2 pb, a 10-letnich bundów spada o 1 pb do -0,46 proc.

Baryłka ropy WTI w dostawach na IX na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,80 USD, niżej o 0,21 proc.

Ropa Brent w dostawach na X na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 45,34 USD za baryłkę, taniej o 0,07 proc.

Złoto zyskuje 0,7 proc. do 1.999,33 USD za uncję.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane