Europejskie indeksy ciągle w pobliżu wczorajszych zamknięć

18-06-2004, 15:10

Po południu indeksy giełd europejskich notują lekkie osłabienie. Znów odżywają obawy o wpływ ropy naftowej na ożywienie gospodarcze. Cena surowca wzrosła do poziomu najwyższego od 10 dni.

Na wzroście ropy korzystają spółki naftowe, które od kilku już dni znajdują się w czołówce zyskownych firm. W górę idą kursy British Petroleum, Royal Dutch Shell, norewskiego Statoila i francuskiego Totala.

Na drugim biegunie są spółki technologiczne. Powodem są informacje, że zamówienia u producentów sprzętu do wytwarzania mikroprocesorów z Ameryki Północnej nie uległy w maju zmianie w stosunku do kwietnia. Analitycy obawiają się też zbyt dużej podaży chipów, co z pewnością przełoży się na spadek ich cen, co pociągnie w dół wyniki ich producentów. W dół podążają notowania Infineona, STMicroelectronics i ASML.

Drożeją papiery Tesco, największej w Wielkiej Brytanii sieci supermarketów. Poinformowała ona o wzroście sprzedaży o 7,8 proc. w ostatnich trzech miesiącach. Analitycy oczekiwali wzrostu sprzedaży o około 6-7 proc. Tesco udało się też zwiększyć udział w rynku, mimo rosnącej konkurencji ze strony połączonych Wm Morrison's i Safeway, a także obniżek cen w Sainsbury.

Na giełdzie paryskiej tanieją papiery grupy przemysłowej Alstom. W raporcie rocznym ostrzeżono akcjonariuszy, że trzeba będzie ograniczyć koszty, o ile nie poprawi się poziom zamówień. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie indeksy ciągle w pobliżu wczorajszych zamknięć