Czytasz dzięki

Europejskie indeksy giełdowe rosną

  • PAP
opublikowano: 15-11-2019, 09:42

Europejskie indeksy giełdowe rosną na początku piątkowego handlu. Inwestorzy śledzą doniesienia dotyczące rozmów handlowych USA-Chiny i mają nadzieję, że już niedługo zostanie ogłoszone podpisanie wstępnej umowy pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem - podają maklerzy.

W zachodniej Europie wskaźnik Stoxx 600 Europe zyskuje 0,5 proc.

Kurs akcji spółki Orange zwyżkuje na giełdzie w Paryżu o 3 proc. Dyrektor finansowy Ramon Fernandez podczas czwartkowej konferencji branżowej w Barcelonie mówił o wielkości portfolio Orange - wieżach mobilnych i światłowodach, i zaprosił inwestorów na "Dzień Inwestora" swojej firmy w przyszłym miesiącu, aby zaprezentować całą ofertę Orange.

Spółka Stabilus zyskuje na giełdzie we Frankfurcie 7,6 proc., najmocniej od lutego 2017 r., po zanotowaniu solidnych wyników za IV kwartał. Skorygowany EBIT w IV kw. wyniósł 39,1 mln euro, a przychody wyniosły 245,6 mln euro.

Akcje banku SEB zniżkują o 13 proc. - najmocniej do marca 2009 r., bo szwedzka telewizja - program "Uppdrag Granskning" - przygotowuje raport na temat prania brudnych pieniędzy w krajach bałtyckich. W tym kontekście pojawiły się też informacje o SEB.

BT Group traci na giełdzie w Londynie 3,7 proc. po informacjach, że brytyjska Partia Pracy zobowiązała się do zapewnienia bezpłatnego łącza szerokopasmowego dla całego kraju w ciągu 10 lat poprzez nacjonalizację Openreach należącego do BT, jeśli labourzyści zanotują dobry wynik w wyborach parlamentarnych 12 grudnia.

Tymczasem doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow poinformował, że negocjacje amerykańsko-chińskie w sprawie I fazy umowy handlowej zbliżają się już do ostatniego etapu, a obie strony są w bliskim kontakcie i codziennie się komunikują.

Kudlow występując w czwartek w Radzie Stosunków Zagranicznych powiedział, że umowa z Chinami jest bliska, choć jeszcze "nie zakończona".

Dodał, że prezydent USA Doland Trump nie podjął jeszcze decyzji o nałożeniu, lub opóźnieniu - jak się wielu spodziewa - nowych taryf na samochody i ich części importowane do USA z krajów Europy.

"Prezydent otrzymał raport i rozważa tę sprawę" - powiedział Kudlow.

Tymczasem w czwartek Chiny zniosły zakaz importu amerykańskiego drobiu, wprowadzony w 2015 r.

"To wspaniała wiadomość zarówno dla amerykańskich farmerów, jak i chińskich konsumentów" - ocenił amerykański przedstawiciel handlowy Robert Lighthizer.

"Amerykański rząd szacuje, że producenci z USA będą mogli eksportować rocznie do Chin drób o wartości ponad 1 miliarda dolarów" - dodał Lighthizer.

W piątek na rynku walutowym euro jest po 1,1023 USD, a japoński jen jest wyceniany po 108,60 za 1 USD. Brytyjski funt jest na stabilnym poziomie 1,2879 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,84 proc., wyżej o 3 pb.

Złoto tanieje o 0,4 proc. i jest wyceniane po 1.464,20 USD za uncję.

W piątek wystąpią bankierzy centralni z Europejskiego Banku Centralnego - m.in. Mersch - w Paryżu, Weidmann - we Frankfurcie, i Costa - w Lizbonie.

Inwestorzy poznają m.in. dane o inflacji w strefie euro w X (11.00), sprzedaży detalicznej w USA w X (14.30), amerykańskiej produkcji przemysłu w X (15.15) i zapasach w amerykańskim biznesie w IX (16.00).

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane