Europejskie indeksy na plusach oczekują dycyzji Fed

10-08-2004, 14:38

We wtorek indeksy giełdowe w Europie Zachodniej nieznacznie zyskują na wartości. W oczekiwaniu na wieczorną decyzję Fed w sprawie stóp procentowych brytyjski FT SE 100 oraz francuski CAC40 zyskują po około 0,4 proc., a niemiecki DAX rośnie o 0,15 proc.

Rynki europejskie z lekkim optymizmem czekają na komunikat po posiedzeniu FOMC, który zostanie opublikowany o godzinie 20.15. Ewentualna podwyżka stóp procentowych w Ameryce nie będzie dla rynku zaskoczeniem, ale gdyby bank centralny pozostawił je na dotychczasowym poziomie, z pewnością giełdowi inwestorzy w środę zareagowaliby wzmożonymi zakupami akcji. W kontekście piątkowych złych danych z rynku pracy podwyżka stóp wcale nie jest przesądzona.

Drożejąca znów ropa naftowa z pewnością nie cieszy tych graczy, którzy w portfelach nie mają akcji spółek wydobywających i eksportujących surowiec. Powody do zadowolenia mają natomiast posiadaczy papierów francuskiego Totala, brytyjskiego BP, norweskiego Statoila oraz Royal/Dutch Shell, które drożeją po około 1 proc.

Szwajcarski bank UBS opublikował dziś wyniki za II kwartał, które odpowiadają oczekiwaniom analityków. Jednocześnie jednak spółka przestrzegła inwestorów, że kolejne dwa kwartały mogą nie być już tak dobre jak poprzednie sześć miesięcy. Inwestorzy nie zwiększyli więc zakupów walorów po publikacji dobrych wyników. Z drugiej jednak strony nie ma też wielu chętnych do ich sprzedaży.

Po publikacji wyników za II kwartał w górę poszedł kurs Deutsche Borse, niemieckiej giełdy, której akcje są notowane na jej własnym parkiecie. Pomimo spadku zysku operacyjnego o 2,3 proc., spółka podtrzymała bowiem prognozę zysku brutto na koniec roku wysokości 450 mln euro.

Spada natomiast kurs RWE, niemieckiej spółki użyteczności publicznej. Publikacja bardzo dobrych wyników sprowokowała inwestorów do realizacji dużych zysków z poprzednich dwóch dni. Pomimo prawie 12-proc. wzrostu zysku operacyjnego, spółka nie zdecydowała się podnieść prognoz na 2004 r. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie indeksy na plusach oczekują dycyzji Fed