Europejskie indeksy obniżyły nieco loty po danych z USA

24-06-2004, 15:43

Dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych osłabiły nieco europejskie indeksy, niemniej jednak dzień ciągle stoi pod znakiem sporych zysków dla posiadaczy akcji.

Amerykański Departament Pracy podał, że w ubiegłym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w USA do 349 tys. z 336 tys. tydzień wcześniej. To dane gorsze od oczekiwań specjalistów, którzy prognozowali wzrost do 340 tys. Inwestorów zaskoczył też spadek zamówień na dobra trwałe. Analitycy oczekiwali wzrostu w maju o 1,4 proc., tymczasem był spadek o 1,6 proc do 189,1 mld USD.

Europejskie indeksy oddają wzrosty, jakie wypracowały przed podaniem danych z USA. Francuski CAC40 już jest poniżej poziomu otwarcia, chociaż ciągle na plusie. Podobnie londyński indeks FT SE 100. Lepiej od nich sprawuje się niemiecki DAX, jednak i on zaczyna opadać.

Dobry dzień mają spółki nowych technologii. Zdaniem J.P. Morgan Chase, branżę półprzewodników czeka spory wzrost w drugiej połowie tego i w przyszłym roku. Najwięcej mają zyskać producenci chipów. Niemiecki Infineon i francuski STMicroelectronics reagują zwyżkami notowań o 1 proc., ASML zyskuje ponad 3,5 proc., a Alcatel idzie w górę o 3 proc.

W Londynie ponad 3 proc. zyskuje kurs spółki wydobywczej Rio Tinto. To efekt podpisania umowy z Chińczykami na dostawę 40 mln ton rudy żelaza. Kontrakt będzie miał wpływ na wyniki spółki na przestrzeni aż 10 lat. Akcje największej na świecie spółki z branży – BHP Billiton zyskują w ślad za mniejszych konkurentem o ponad 1,5 proc.

Najlepsza pod względem wskaźników zyskowności europejska firma motoryzacyjna Porsche traci dziś przeszło 3 proc. Rekomendacje dla spółki obniżyli Goldman Sachs i Credit Suisse First Boston. Brokerzy spodziewają się pogorszenia wyników firmy od 2007 r. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie indeksy obniżyły nieco loty po danych z USA