Europejskie indeksy rosną, bo banki centralne będą wspierać gospodarki

PAP
opublikowano: 07-04-2015, 10:11

W Europie na giełdach wskaźniki rosną w reakcji na optymistyczne oceny inwestorów, że banki centralne będą wspierać gospodarki, informują maklerzy.

W poniedziałek prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley stwierdził, że tempo podwyżek stóp procentowych w USA prawdopodobnie będzie nieduże, kiedy już rozpocznie się zacieśnianie polityki monetarnej.

Dodał, że czas, kiedy nastąpi pierwsza od 2006 r. podwyżka stóp procentowych w USA, będzie uzależniony od napływających danych makro z gospodarki i pozostaje niepewny, bo rozwój sytuacji w amerykańskiej gospodarce w przyszłości nie jest w pełni możliwy do przewidzenia.

"Odłożenie w czasie podwyżki stóp procentowych w USA oznacza kontynuację ekstremalnie łagodnych warunków kredytowych i to jest traktowane jako duży plus dla rynków akcji" - wskazuje Hajime Sakai, zarządzający portfolio Mito Securities Co. w Tokio.

"Inwestorzy najpierw liczyli na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA w czerwcu" - dodaje. Ale po piątkowych danych z rynku pracy w USA nie wydaje się to już takie pewne.

Amerykański Departament Pracy podał w piątek, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w marcu wzrosła o 126 tys., podczas gdy w lutym wzrosła o 264 tys., po korekcie.

To najsłabszy wynik od ponad roku.

Stopa bezrobocia w USA w marcu wyniosła 5,5 proc., wobec również 5,5 proc. w lutym.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,5 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 245 tys. wobec 295 tys. w lutym przed korektą.

Wkrótce inwestorzy poznają końcowe wyliczenia PMI we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i strefie euro w marcu.

O 10.30 zostanie też podany wskaźnik Sentix - zaufania inwestorów w kwietniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie indeksy rosną, bo banki centralne będą wspierać gospodarki