Europejskie indeksy weszły w fazę korekty

06-10-2004, 13:21

Wraz z drożejącą ropą naftową spada zainteresowanie akcjami na zachodnioeuropejskich giełdach papierów wartościowych. Rośnie za to ochota do realizacji zysków. W efekcie indeksy rynków Eurolandu w środę notują niewielkie spadki.

Droga ropa sprzyja w zasadzie tylko spółkom ją wydobywającym. Dlatego też drożeją papiery British Petroleum, Statoila, Totala i Royal Dutch/Shell. Nie na rękę jest to natomiast spółkom przewozowym oraz koncernom samochodowym, bowiem drogie paliwo przekłada się na mniejszy popyt konsumencki.

Tanieją więc papiery czołowych europejskich linii lotniczych - Air France-KLM Group i British. Analitycy Goldman Sachs obniżyli prognozy wyników wychodząc z założenia, że 58-proc. wzrost ceny ropy odciśnie swe piętno w postaci wzrostu kosztów zakupu paliwa lotniczego. Drożeją natomiast walory Alitalii, po tym jak osiągnięto porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnienia 3700 pracowników.

Kiepsko też radzą sobie producenci samochodów – na wartości tracą akcje BMW, Daimler Chrysler, Peugeot oraz Renault. Przecenie opiera się natomiast Volkswagen, najwiekszy europejski koncern. Jego walory drożeją aż o 4 proc., ponieważ przedstawiciele spółki poinformowali, że przyszłoroczny poziom zysku operacyjnego będzie wyższy niż tegoroczny rezultat. Na dodatek WestLB podniósł rekomendację dla akcji firmy z “neutrlanie” do “kupuj”.

O prawie 2 proc. spada wycena akcji L'Oreal – największego na świecie producenta kosmetyków. JPMorgan Chase obniżył zalecenie inwestycyjne z “powyżej rynku” do “neutralnie” Broker przewiduje, że ten rok będzie najgorszy dla wyników firmy od 1995 r.

Spada na łeb na szyję kurs niemieckiego KarstadtQuelle. Po wczorajszym wyskoku o 23 proc. dziś kurs leci w dół o ponad 9 proc. Amerykańska firma ogłosiła, że jest zainteresowana kupnem części sieci domów odzieżowych. Tymczasem prezes Karstadt stwierdził, że nie są prowadzone na ten temat żadne rozmowy. Kiepsko też radzi sobie Adecco po tym jak Mogan Stanley obniżył rekomendację oraz wycenę akcji o 12 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie indeksy weszły w fazę korekty