Europejskie indeksy zyskują dzięki kontraktom w USA

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 29-11-2002, 15:29

Indeksy w Europie obudziły się przed godziną 14. Zwyżkę wywołał wzrosty na amerykańskim rynku terminowym, sugerujące, że – mimo świątecznego nastroju – jest szansa na poprawę wskaźników za oceanem. Wcześniej parkiety na Starym Kontynencie nie reagowały na dane makro, które raczej przekonają EBC do redukcji stóp w przyszłym tygodniu.

W eurolandzie ciągle nie widać oznak ożywienia. Inflacja spadła w listopadzie do 2,2 proc., a nastroje konsumentów są najgorsze. Zastanawia rozdźwięk między odczuciami przedsiębiorców i konsumentów. Wskaźnik nastrojów biznesu nieoczekiwanie wzrósł w tym miesiącu. Analitycy są coraz bardziej przekonani, że w czwartek dojdzie do pierwszej w tym roku obniżki stóp przez EBC.

Po dwóch dniach kolosalnych wzrostów, nasiliła się podaż akcji France Telecom. Korektę przyspieszył bank Morgan Stanley, który obniżył rekomendację dla telekomu. Prasa doniosła, że właściciel TP SA zamierza ograniczyć inwestycje w telefonię trzeciej generacji. Alcatel i Ericsson, których najbardziej zmartwiła ta informacja, tracą kilka procent.

Silny jest niemiecki sektor finansowy. Munich Re, największy reasekurator świata i właściciel znacznych pakietów akcji banków HVB Group i Commerzbank, oznajmił, że nie sprzeciwia się fuzji tych ostatnich. Kursy obu banków zyskują, ale lepszy jest główny udziałowiec polskiego BRE.

We Frankfurcie gwiazdą sesji jest jednak Fresenius Medical, który zyskuje blisko 30 proc. Spółka wypracowała sądową ugodę w sprawie „azbestowych” pozwów w USA. Szwajcarsko-szwedzki ABB i francuski Saint-Gobain, które mają podobne problemy, należą do najlepszych spółek na parkiecie.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie indeksy zyskują dzięki kontraktom w USA