Europejskie parkiety poddały się wahaniom

WST
07-01-2008, 18:07

Nowy tydzień na największych zachodnioeuropejskich giełdach rozpoczął się od nerwowego falowania indeksów. Po dosyć udanym początku, w kolejnych godzinach na parkietach dominowała podaż.

Dopiero w południe odważniej kontratakowali kupujący, korzystając z przeceny walorów, co zaowocowało wyjściem indeksów na plusy. Późnym popołudniem nastroje znów jednak uległy pogorszeniu.

Ostatecznie FTSE100, indeks giełdy w Londynie stracił 0,20 proc. Z kolei CAC40 w Paryżu zwyżkował o 0,11 proc., zaś niemiecki DAX zyskał 0,10 proc.

Wahania koniunktury to rezultat ciągle żywych obaw o kondycję sektora kredytowego, która może niekorzystnie przełożyć się na dynamikę światowego wzrostu gospodarczego.

Zwiększoną podaż walorów odnotowano w przypadku instytucji finansowych i detalistów. Analitycy sugerują, że banki będą zmuszone odpisać dodatkowe kwoty w związku ze stratami poniesionymi na papierach dłużnych w segmencie kredytów hipotecznych.

Jednym z pokrzywdzonych ma być Credit Suisse, szwajcarski gigant bankowy. Wg spekulacji mediów, instytucja musiała dodatkowo zaksięgować w czwartym kwartale 2007 r.  odpisy o wartości 2,5 mld CHF.

Pod presją sprzedających znalazły się papiery Marks & Spencer, największego na Wyspach Brytyjskich detalisty odzieżowego. Dziennik "The Sudany Times" napisał, że przychody spółki w działających od roku sklepach obniżyły się pierwszy raz od dziewięciu kwartałów.

Lepsze nastroje towarzyszyły handlującym w sektorze spółek zaawansowanych technologii. Mocno drożały walory Royal KPN największego telekomu w Holandii. Zyskiwały na wartości również papiery France Telecom oraz GlaxoSmithKline, światowego wicelidera branży farmaceutycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Europejskie parkiety poddały się wahaniom