Europejskie parkiety zdołały odrobić poranne straty

02-09-2004, 13:30

W godzinach południowych europejskie giełdy zmieniły trend na wzrostowy. Wcześniejsza przecena spowodowana została wczorajszą zwyżką cen ropy, która przekroczyła oczekiwania analityków.

Obserwowana nerwowość na rynku ropy to pokłosie najnowszych danych o poziomie zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, które znacząco spadły w minionym tygodniu. Znowu więc pojawiły się obawy o wpływ wysokich cen surowca na przyszłe wyniki spółek.

I właśnie rezultaty finansowe są jednym z motywów kształtujących wyceny akcji podczas dzisiejszej sesji.

Lekko wzrasta kura papierów największych europejskich linii lotniczych – Air France, które po połączeniu z holenderskim przewoźnikiem KLM od kilku miesięcy notują dobrą passę. Tym razem impulsem do zwyżki okazał się raport kwartalny, w którym spółka zaprezentowała wysoki zysk netto. To dobra wiadomość, ponieważ zarówno gracze, jak i analitycy drżą o tegoroczne dokonania firm lotniczych w związku z systematycznie rosnącymi kosztami paliw.

Jeszcze lepiej prezentuje się inny francuski emitent – Suez. Największa pod względem wartości rynkowej spółka użyteczności publicznej zaskoczyła przekroczeniem prognozy analityków. Zysk firmy w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniósł ponad 570 mln euro. Cena akcji rośnie o około 2 proc.

Bardzo głęboka przecena, sięgająca momentami ponad 4 proc. jest natomiast udziałem Diageo, potentata na rynku alkoholi. Brytyjski producent tak znanych marek jak Johnnie Walker, Smirnoff czy Guinness mimo że mógł się pochwalić kolosalnym wzrostem zysku w porównaniu z ubiegłym rokiem obrachunkowym, odnotował jednak spadek sprzedaży. Zyski też są lekko mówiąc problematyczne, gdyż miniony rok stał pod znakiem restrukturyzacji, a spółka znajdowała się w „dołku”. Przy niskiej bazie łatwo było osiągnąć spektakularny wzrost.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie parkiety zdołały odrobić poranne straty