Europejskie rynki akcji bez wyraźnego trendu

Tadeusz Stasiuk
23-02-2010, 00:00

W przeciwieństwie do azjatyckich parkietów, które oprócz giełd w Chinach odnotowały silne wzrosty, największe rynki akcji w Europie falowały, to tracąc, to zyskując. Niepewność handlujących wynikała ze sprzecznych sygnałów napływających na rynek. Raz mówiło się o szybkim zacieśnianiu polityki monetarnej w USA, za chwilę w słowach Bena Bernanke, szefa Fed upatrywano potwierdzenia utrzymania dotychczasowej polityki niskich stóp procentowych.

Atmosferę podgrzewały też spekulacje związane ze schładzaniem chińskiej gospodarki i problemy finansowe południowych członków Eurolandu z Grecją na czele. Nerwowy początek notowań na Wall Street również skłaniał do ostrożności. Szczególną uwagą cieszył się sektor finansowy po informacji, że Bank Irlandii w zamian za dywidendę oddał część udziałów rządowi w Dublinie. W grę wchodzi pakiet 16 proc. akcji. Udziały banku silnie taniały, podobnie jak konkurenta Allied Irish Banks. Powodów do zadowolenia nie mieli też udziałowcy Inditex. Analitycy Exane obnizyli rekomendację dla największego europejskiego detalisty odzieżowego do "neutralnie" z "przeważaj". Decyzję specjaliści uzasadnili zbyt optymistyczną prognozą zysków, którą podała spółka. Podobne czynniki wpłynęły również na redukcję oceny dla Hennes Mauritz, wicelidera sektora. Exane obniżył także do "neutralnie: zalecenie dla papierów Carrefoura, największej sieci detalicznej w Europie. Kurs spadał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie rynki akcji bez wyraźnego trendu