Europejskie rynki akcji rosną w ślad za drożejącą ropą

Artur Szymański
opublikowano: 02-03-2004, 13:01

Rynki Eurolandu notują dziś wzrosty po dobrej poniedziałkowej sesji w USA. Drożeją przede wszystkim akcje spółek naftowych i producentów samochodów.

Główne indeksy giełd zachodnioeuropejskich zanotowały dziś 19-miesięczne maksima dzięki wczorajszym wzrostom na Wall Street. Nastroje poprawiają głównie spółki naftowe, które drożeją w ślad za rosnącą ceną ropy na NYMEX.

W poniedziałek kurs ropy skoczył o 1,9 proc. ustanawiając tym samym 11-miesięczne maksimum. Inwestorzy obawiają się o stan zapasów, a także o ciągłość dostaw z Wenezueli, której prezydent zagroził USA wstrzymaniem dostaw. Rosną akcje francuskiej grupy Total, brytyjskiego BP, holendersko-brytyjskiego Royal Dutch/Shell oraz włoskiej grupy energetycznej Eni.

Drożeją też papiery koncernów samochodowych. Inwestorzy oczekują napływu dobrych wieści z Targów Motoryzacyjnych w Genewie. Kurs Volkswagena – największego europejskiego producenta samochodów, wzrósł o 2 proc. Krążą pogłoski, że w ciągu najbliższych dwóch lat spółka zamierza zaoszczędzić około 4 mld euro.

Zyskuje też DaimlerChrysler, i to pomimo słabszej od oczekiwań sprzedaży aut koncernu w USA. Inwestorzy większą uwagę zwrócili na słowa prezesa spółki, który na genewskich targach zapowiedział sprzedaż globalną większą w tym roku niż w 2003.

Pozytywnie inwestorzy odnoszą się do planów ThyssenKrupp, niemieckiego koncernu branży maszynowej i stalowej. 8 marca zaprezentuje on plany emisji obligacji denominowanych w euro. Na razie nie podano wielkości oferty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europejskie rynki akcji rosną w ślad za drożejącą ropą