Europejskie rynki rosną na skutek dobrych raportów kwartalnych spółek

Artur Szymański
19-02-2004, 16:04

Podczas gdy w Warszawie indeksy notują spore spadki, giełdy zachodnioeuropejskie zyskują w reakcji na wyniki lepsze od prognoz kilku dużych spółek.

W Londynie akcje banków ku wzrostom poprowadził Royal Bank of Scotland, który pochwalił się w raporcie rocznym zyskiem brutto o 29 proc. wyższym niż przed rokiem. Bank zarobił 6,16 mld USD, co mieści się w górnych granicach widełek oczekiwań analityków.

Akcje Zurich Financial – szwajcarskiego ubezpieczyciela zyskały ponad 3 proc. po tym jak spółka poinformowała o wypracowaniu rocznego zysku netto. Rok 2002 firma zamknęła stratą 3,43 mld USD. Powrót do zysków firma zawdzięcza głównie cięciu kosztów.

Wzrost kontynuuje niemiecka spółka ubezpieczeniowa Allianz. Jej papiery drożeją około 2 proc. w reakcji na wiadomość o zwiększeniu emisji obligacji bez terminu zapadalności do 1,5 mld euro.

Total, francuska spółka paliwowa pobiła oczekiwania rynku co do jej wyniku. Zysk netto w IV kwartale wzrósł o 9 proc. w stosunku do wyniku zanotowanego rok wcześniej. Spółka zapowiedziała zwiększenie dywidendy o 15 proc. do 4,7 euro na akcję.

Wzrostem zysku może tez pochwalic się Arcelor – największy na świecie producent stali. W 2003 r. spółka zarobiła na czysto 2,2 mld euro. Wpłynęło na to rosnące ceny produkowanych przez koncern wyrobów, co przyczyniło się także do obniżenia o ponad 1,5 mld euro zadłużenia spółki. Na paryskiej giełdzie akcje Arcelora drożeją o ponad 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europejskie rynki rosną na skutek dobrych raportów kwartalnych spółek