Europejskie rynki wschodzące mówią pas

Łukasz Bugaj
opublikowano: 25-11-2009, 17:14

Kolor czerwony przetoczył się przez nasz region i Rosję, choć apetyt na ryzyko wciąż jest wysoki. Sygnalizują to  bowiem nowe rekordy słabości dolara.

Indeksy za oceanem potrafią utrzymać się bardzo blisko lokalnych szczytów, czego już niekoniecznie doświadczamy na naszym parkiecie, czy u regionalnych konkurentów. Co prawda otwarcie było dzisiaj dość optymistyczne, ale byki po raz kolejny nie potrafiły wybić się powyżej granicy 2400 punktów, a środowisko ku temu najgorsze nie było.

Publikowane dzisiaj dane były co do zasady lepsze od prognoz. Szczególnie cieszył spadek wniosków o zasiłek dla bezrobotnych poniżej magicznej granicy 500 tys. Bardzo dobra była również sprzedaż nowych domów, która dotychczas raczej nie dopisywała. Ponadto pozytywnie zaskoczyły wydatki amerykanów oraz ich nastroje. Negatywnie odebrano jedynie dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, ale one co do zasady są bardzo zmienne. Byki więc miały pod co grać, ale jakoś się do tego nie kwapiły.

Wśród wysypu danych na całym świecie inwestorzy już tradycyjnie nie zareagowali na krajowe informacje o dynamice sprzedaży detalicznej, która wyniosła. zaledwie 2,1 proc., czy stopie bezrobocia rosnącej w październiku do poziomu 11,1 proc. Oczekiwania były na zbliżonych poziomach, więc niespodzianki tutaj nie było, podobnie jak z decyzją odnośnie stóp procentowych, które pozostały niezmienione.

Rynek akcyjny po wysypie danych zza oceanu wybił się z wielogodzinnej konsolidacji ale w kierunku przeciwnym do logicznego. Lepsze dane doprowadziły do spadków, co jest w istocie bardzo zastanawiające. Jedynie złoto już tradycyjnie szło swoją ścieżką udeptaną nowymi historycznymi rekordami.

Arcyciekawym stał się rynek walutowy. Otóż eurodolar próbuje się wybić powyżej 1,5050 i wszystko wskazuje na to, że atak będzie udany. ECB pogarsza bowiem sytuację dolara wysyłając sygnały końca polityki łatwego pieniądza. Fed w tym względzie jest bardziej stonowany i jego oficjele potrafią nawet mówić o zwiększeniu ilościowego poluzowania. Chociaż z ostatnich „minutes” wynika, że i amerykański Bank Centralny jest świadom spekulacji jakiej udziałem stał się dolar. Stara maksyma mówi, że ruch na rynku trwa dopóki nie jesteśmy w stanie go pełni wyjaśnić. Obecne osłabienie amerykańskiej waluty jest bardzo szeroko opisywane i tłumaczone co może wskazywać, że powoli zbliżamy się do średnioterminowego przesilenia na tym rynku.           

Łukasz Bugaj
Analityk firmy Xelion Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj

Polecane