Europosłowie PiS, LPR i Samoobrony: Balcerowicz nie jest bezstronny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2006, 17:00

Europosłowie Maciej Giertych (LPR), Michał Kamiński (PiS), oraz Ryszard Czarnecki (Samoobrona) uważają, żeLeszek Balcerowicz  jako przewodniczący Krajowego Nadzoru Bankowego (KNB) nie jest bezstronny.

Europosłowie Maciej Giertych (LPR), Michał Kamiński (PiS), oraz Ryszard Czarnecki (Samoobrona) uważają, żeLeszek Balcerowicz  jako przewodniczący Krajowego Nadzoru Bankowego (KNB) nie jest bezstronny.

    Ich zdaniem, świadczą o tym ostatnie decyzje Balcerowicza dotyczące fuzji Pekao SA i BPH. Do fuzji tych banków dąży udziałowiec obu banków UniCredito Italiano, a sprzeciwia się jej polski rząd. W zeszłym tygodniu Balcerowicz wykluczył z posiedzenia KNB przedstawiciela Ministerstwa Finansów Cezarego Mecha, zarzucając mu stronniczość.

    "Prof. Leszek Balcerowicz udowodnił ostatnimi decyzjami dotyczącymi fuzji (Pekao SA i BPH - PAP), że nie sprawuje funkcji przewodniczącego Krajowego Nadzoru Bankowego bezstronnie. Zarzucając stronniczość i wyłączając z obrad KNB ministra Cezarego Mecha nie dopatrzył się bowiem potencjalnej stronniczości innych członków KNB powiązanych z podmiotami, których posiedzenie dotyczyło" - ocenili eurodeputowani w oświadczeniu przesłanym PAP w środę.

    "Niepodjęcie przez Rząd RP publicznej polemiki z takimi działaniami byłoby uznaniem, że prezes NBP cieszy się w Polsce specjalnym statusem wśród innych uczestników życia publicznego - statusem osoby wyjętej spod krytyki. Nie możemy się na to zgodzić" - podkreślili Giertych, Kamiński i Czarnecki w oświadczeniu napisanym w imieniu posłów Parlamentu Europejskiego z LPR, PiS i Samoobrony.

    Według europarlamentarzystów, jedynym celem prowadzonych przez polski rząd działań w tej sprawie jest przestrzeganie umowy prywatyzacyjnej z 1999 r. zakazującej UniCredito inwestowania w jakikolwiek inny bank w Polsce.

    "Niedopuszczalność lub nieskuteczność tej umowy na gruncie prawa europejskiego nie została jak do tej pory nigdzie dowiedziona" - podkreślili eurodeputowani.

    W poniedziałek ośmiu posłów z PE - Bronisław  Geremek, Lidia Geringer de Oedenberg, Genowefa  Grabowska, Jan Kułakowski, Janusz Onyszkiewicz,  Józef Pinior, Dariusz Rosati, Grażyna Staniszewska - wydali oświadczenie, którym broniąc niezależności NBP, oskarżali PIS, Samoobrona i LPR o działania szkodzące polskiemu życiu publicznemu i podważające wizerunek Polski w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europosłowie PiS, LPR i Samoobrony: Balcerowicz nie jest bezstronny