Europosłowie uzgodnili zalecenia dot. zarządzania gospodarczego w UE

PAP
opublikowano: 16-06-2015, 19:37

Komisja ds. gospodarczych i walutowych Parlamentu Europejskiego przyjęła we wtorek projekt rezolucji w sprawie zarządzania gospodarczego w UE. Europosłowie wskazują w niej, że obecne zasady są zbyt skomplikowane i niekonsekwentnie egzekwowane.

Dokument, który ma zostać przyjęty przez cały europarlament 24 czerwca, ma być wkładem tej instytucji w dyskusję na szczycie UE w sprawie przyszłości unii gospodarczo-walutowej. W przyszłym tygodniu przywódcy unijni mają omawiać poświęcony tej kwestii tzw. raport czterech przewodniczących - szefów Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, PE oraz Europejskiego Banku Centralnego.

Tekst projektu rezolucji przygotowany przez francuską socjalistkę Pervenche Beres wywołał sporo kontrowersji wśród europosłów. Liberałowie zarzucają mu, że wzywa on do osłabienia Paktu na rzecz Stabilności i Wzrostu, który stoi na straży dyscypliny finansów państw UE.

W projekcie rezolucji poparto bowiem stanowisko KE przewidujące, że państwa UE mogą pod pewnymi warunkami odejść czasowo od zaciskania pasa, nawet jeśli znalazły się w sytuacji, która je do tego obliguje.

Europosłowie zgodzili się, że państwa członkowskie nie będą ponosić konsekwencji przekroczenia 3-procentowego limitu deficytu (w relacji do PKB), jeśli będzie to wynikało z dołożenia się do Funduszu Inwestycji Strategicznych (planu Jean-Claude'a Junckera).

Z kolei według Zielonych dokument przygotowany przez Beres potwierdza, że obecnie prowadzona polityka przewidująca z jednej strony oszczędności, a z drugiej społecznie bolesne reformy jest słuszna. Zieloni wezwali KE do zmiany Paktu Stabilności i Wzrostu tak, by dostrzegano "szerszy kontekst", a nie tylko problem redukcji deficytu.

Ostatecznie dzięki poparciu socjalistów i chadeków projekt został przegłosowany przez komisję ds. gospodarczych i walutowych stosunkiem głosów 33 do 24 przy jednym wstrzymującym się.

W tekście podkreślono, że KE powinna zwracać większą uwagę na uwarunkowania w danym kraju, gdy przedstawia dla niego zalecenia gospodarcze. Deputowani podkreślili, że plany reform strukturalnych powinny być zatwierdzane przez parlamenty krajowe.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w tej sprawie nie będzie miała charakteru wiążącego dla KE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane