EuroRating obniżył rating Energi. Powód: Ostrołęka

opublikowano: 18-07-2018, 12:04

Agencja EuroRating obniżyła rating kredytowy Enegi z BBB do BBB-, zmieniając jednocześnie perspektywę ratingu z negatywnej na stabilną.

Głównym powodem obniżenia oceny jest podpisanie przez spółkę (wraz z innym państwowym koncernem energetycznym – Eneą) kontraktu na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka. Podpisana umowa oznacza uruchomienie przez wykonawcę prac przygotowawczych i poniesienie przez zleceniodawców związanych z tym kosztów, których wartość szacowana jest na 240 mln zł.

Fot. ANDRZEJ STAWIŃSKI - REPORTER

Według agencji EuroRating podpisane zlecenie na realizację pierwszego etapu kontraktu potwierdza, że konsorcjum Energi i Enei nie zamierza rezygnować z kontrowersyjnego projektu inwestycji w nowy duży blok węglowy w Ostrołęce. Zgodnie z opublikowanymi informacjami kolejny, finalny etap kontraktu (polecenie rozpoczęcia prac – NTP) ma zostać zawarty w ciągu najbliższych miesięcy, jeszcze przed grudniową aukcją na wsparcie dla wytwórców energii w postaci długoterminowego kontraktu w ramach tzw. rynku mocy.

EuroRating podkreśla, że realizacja przez Energę inwestycji o łącznej wartości 6 mld zł (z czego gdański koncern ma pokryć połowę) będzie dla spółki oznaczać konieczność zaciągnięcia wysokich dodatkowych zobowiązań finansowych. Tymczasem Energa już w poprzednich latach systematycznie zwiększała zadłużenie i w ciągu ostatnich kilku kwartałów jej dług oprocentowany oscylował wokół najwyższych w historii spółki poziomów ok. 7,5-8 mld zł. W rezultacie jej obecną strukturę finansowania EuroRating ocenia już jako stosunkowo słabą, a kolejny duży wydatek (finansowany najprawdopodobniej w większości poprzez wzrost zadłużenia) wpłynie na jej dalsze pogorszenie.

Agencja zwraca uwagę na fakt, że budowa nowego bloku energetycznego ma trwać aż pięć lat i przez tak długi czas Energa nie będzie uzyskiwała przychodów i przepływów operacyjnych z ponoszonych na ten cel nakładów inwestycyjnych. Oznacza to, że przynajmniej przez kilka lat dalszemu pogorszeniu ulegać będzie obrotowość aktywów spółki, a także że spadnie jej zdolność do generowania dodatnich wolnych przepływów pieniężnych, co w efekcie pogorszy profil kredytowy przedsiębiorstwa.

W kontekście oceny oczekiwanej rentowności nowego projektu inwestycyjnego Energi, agencja zauważa, że blok energetyczny w Ostrołęce budowany ma być daleko od miejsc wydobycia węgla, co wiązać się będzie z wysokimi kosztami transportu surowca. EuroRating zauważa także, że krajowe wydobycie węgla kamiennego charakteryzuje się długoterminową tendencją spadkową i już obecnie na krajowym rynku występują coraz większe niedobory tego surowca. Budowa przez państwowe koncerny nowego dużego bloku węglowego skutkować może zatem koniecznością dalszego wzrostu importu węgla (w tym głównie z Rosji). Realizacja tego projektu stoi zatem w sprzeczności z deklarowaną przez polski rząd koniecznością zwiększenia niezależności energetycznej kraju.

Do istotnych ryzyk związanych z rozpoczynaną budową nowego bloku węglowego w Ostrołęce EuroRating zalicza również prawdopodobne trudności z uzyskaniem finansowania dłużnego dla tego projektu. Coraz więcej międzynarodowych instytucji finansowych deklaruje bowiem rezygnację z kredytowania inwestycji związanych z wydobyciem lub spalaniem węgla. Obawy instytucji finansowych może budzić także wątpliwa rentowność tego projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane