Eurosocjaliści: potrzeba 10 milionów nowych miejsc pracy

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 08-12-2006, 21:34

Stworzenie w najbliższych latach 10 mln nowych miejsc pracy w Europie jako warunek sprostania wyzwaniom globalizacji.

Wybrany w piątek ponownie na przewodniczącego Europejskiej Partii Socjalistycznej (EPS) b. premier Danii, Poul Nyrup Rasmussen, wskazał na VII kongresie tej partii stworzenie w najbliższych latach 10 milionów nowych miejsc pracy w Europie jako warunek sprostania wyzwaniom globalizacji.

W zakończonych w piątek dwudniowych obradach w Porto (Portugalia) uczestniczyło 600 delegatów.

Wizja Europy, jaką socjaliści przedstawili na kongresie, to kontynent, na którym priorytet mają interesy jego obywateli, troska o dzieci i jakość ich edukacji, jakość usług publicznych oraz godne warunki pracy dla ludzi.

Rasmussen w przemówieniu końcowym przeciwstawił tej europejskiej hierarchii wartości i celów model społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, gdzie "40 milionów obywateli nie ma ubezpieczeń zdrowotnych".

Nowa Europa Socjalna, która jest celem europejskich socjalistów - głosi deklaracja końcowa kongresu w Porto - "nie będzie kontynentem współzawodniczącym z innymi za pomoca niskich płac, lecz za pomocą wysokich kwalifikacji swych obywateli".

Kandydatka francuskich socjalistów w wyborach prezydenckich, Segolene Royal, która przemawiała w pierwszym dniu kongresu powiedziała: "Nigdy jeszcze świat nie potrzebował tak bardzo sprawiedliwych reguł opartych na elementarnych ludzkich wartościach" i "ustanowienia sprawiedliwego ładu międzynarodowego".

Jej zdaniem Europa oczekuje ich przywrócenia właśnie od socjalistów.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane