Eurostar Real Estate za ok. 45,5 mln zł kupi stary katowicki dworzec

PAP
opublikowano: 16-10-2007, 13:28

Za blisko 45,5 mln zł firma Eurostar Real Estate, reprezentująca kapitał włoski i polski, kupi od PKP zabytkowy budynek starego dworca kolejowego w ścisłym centrum Katowic. We wtorek odbył się przetarg na  sprzedaż obiektu. Transakcja ma być sfinalizowana jeszcze jesienią.

Współwłaścicielem i prezesem spółki jest b. reprezentacyjny piłkarz Marek Koźmiński, który przez ponad 10 lat grał we włoskiej lidze. Inwestor chce zmienić zapuszczony budynek i jego okolice w śródmiejskie centrum z kawiarniami, restauracjami i butikami. Potrzebne nakłady szacuje na ponad 100 mln zł.

Kolej wyceniła obiekt na co najmniej 45 mln zł. Zainteresowanych,  jak powiedział PAP rzecznik PKP Nieruchomości w Katowicach, Tomasz Liszaj,  było kilka podmiotów, ale ostatecznie dokumenty do przetargu złożyła tylko jedna firma. Aby wygrać, musiała przebić cenę wywoławczą o 450 tys. zł. Wyniki przetargu muszą jeszcze zatwierdzić władze PKP i resort transportu.

Sprzedaż inwestorowi starego, wyłączonego z użytkowania 35 lat temu dworca i remont tego obiektu, mają otworzyć możliwość przebudowy tej części miasta. W latach międzywojennych okolice dworca należały do najbardziej reprezentacyjnych miejsc Katowic. Teraz samorząd chce przywrócić im dawną świetność. Docelowo ulica Dworcowa będzie zamknięta dla ruchu, a pod nią ma powstać podziemna galeria handlowa i parkingi.

"Chcemy, aby koncepcja architektoniczna została wypracowana wspólnie z władzami miasta. Przygotowania rozpoczną się po sfinalizowaniu formalności związanych z zakupem, a prace powinny ruszyć wiosną 2009 roku. Docelowo spodziewamy się uzyskać tu ok. 14 tys. m kw. powierzchni użytkowej, służącej mieszkańcom",  zadeklarował Koźmiński.

Wybudowany ponad 100 lat temu secesyjny budynek starego dworca od wielu lat niszczeje. Część jego obiektów zajmowała kolej, inne prywatni najemcy. Oferta kolei obejmowała dwie działki o łącznej powierzchni prawie 7,5 tys. m kw. powierzchni oraz cztery budynki,  nie tylko halę dworca, ale także obiekty biurowe z poddaszem i piwnicami oraz budynek dawnych koszar konduktorskich.

Jak powiedział Koźmiński, współwłaścicielami spółki Eurostar Real Estate, są,  oprócz niego samego,  osoby fizyczne z Włoch. Koźmiński już od kilku lat zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości,  w ubiegłym roku jego firma kupiła ok. 7 -hektarową działkę za katowickim "Spodkiem", gdzie zamierza wybudować mieszkania. Były piłkarz inwestuje też w nieruchomości m.in. w Krakowie, gdzie mieszka.

36-letni Marek Koźmiński przez wiele lat związany był z włoskim klubem Udinese, potem grał także w Brescii, Anconie i PAOK-u Saloniki. 45 razy wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski, w 1992 roku grał w drużynie srebrnych medalistów olimpijskich. Piłkarską karierę kończył w "Górniku Zabrze", był też współwłaścicielem tego klubu.

Oprócz sprzedaży starego dworca, w najbliższych miesiącach kolej zamierza także wybrać partnerów do dwóch innych wielkich przedsięwzięć w Katowicach: przebudowy i modernizacji dworca głównego oraz biurowca w śródmieściu, w pobliżu "Spodka".

Memorandum informacyjne w sprawie dworca głównego nabyło 20 podmiotów. Do 26 października mają one złożyć odpowiedzi na zaproszenia do rokowań. W końcu listopada kolej chce wybrać 3-5 firm do dalszych rozmów, a w styczniu liczy na ich ostateczne oferty. Na luty przyszłego roku planowane jest parafowanie umowy, a w końcu 2008 r. rozpoczęcie prac. Inwestycja ma być gotowa w 2011 roku.

Memorandum w sprawie kolejowego biurowca,  jednego z najwyższych w Katowicach,  otrzymało 10 podmiotów. Sześć z nich, w tym pięć z zagranicy, złożyło oferty. 2-3 firmy do dalszych negocjacji mają być wyłonione w listopadzie. Umowa ma być parafowana w styczniu, a w listopadzie przyszłego roku ma rozpocząć się modernizacja obiektu, trwająca do końca 2011 r. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu