Eurostat: Dolnośląskie miało w 2004 r. najwyższe bezrobocie w UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-10-2005, 16:29

Dolnośląskie było w 2004 r. regionem Unii Europejskiej o najwyższym bezrobociu - wynika z danych unijnego biura statystycznego Eurostat. W ścisłej czołówce znalazły się także Lubuskie, Zachodniopomorskie i Warmińsko-Mazurskie.

Dolnośląskie było w 2004 r. regionem Unii Europejskiej o najwyższym bezrobociu - wynika z danych unijnego biura statystycznego Eurostat. W ścisłej czołówce znalazły się także Lubuskie, Zachodniopomorskie i Warmińsko-Mazurskie.

Generalnie w ubiegłym roku bezrobocie w 25 krajach członkowskich kształtowało się od 2,4 proc. w południowo-zachodniej W. Brytanii do 24,9 proc. w Polsce (w województwie Dolnośląskim). Tuż za nami były regiony Słowacji i Niemiec.

Polska przodowała też pod względem liczby regionów o najwyższym bezrobociu (powyżej 18,4 proc.). Według danych Eurostatu było ich w naszym kraju 9, Niemcy miały ich 6, Francja 4, Słowacja 2.

Według statystyk Eurostatu, Dolnośląskie było też w ścisłej czołówce pod względem najwyższego bezrobocia wśród kobiet - 25,5 proc. i młodych ludzi (od 15 do 24 lat) - 47,9 proc. W tej ostatniej kategorii jedno z najwyższych miejsc w Europie zajmowało też woj. lubuskie - 48 proc.

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej, bezrobocie (najwyższe w całej UE) spadło w niej z 19,6 do 19 proc. (według statystyk ponad 92 tys. osób znalazło pracę). Podobnie było na Litwie, gdzie bezrobocie spadło z 12,4 proc. do 11,4 proc. Tymczasem w Czechach i w Słowacji bezrobocie wzrosło (w pierwszym kraju z 7,8 proc. do 8,3 proc.; w drugim z 17,6 proc. do 18,2 proc.).

Powyższe dane nie obejmują statystyk dotyczących departamentów zamorskich Francji, gdzie bezrobocie sięgało 32,8 proc.

Patrycja Rojek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane