Eurostat: kobiety więcej niż mężczyźni pracują w domu

Polska Agencja Prasowa SA
06-03-2006, 18:22

Kobiety w krajach Europy zdecydowanie więcej czasu niż mężczyźni poświęcają pracom domowym, a mniej - pracy zawodowej. Przedstawicielki płci pięknej trochę dłużej śpią, ale za to mają mniej czasu na hobby czy sport - wynika z przedstawionych w poniedziałek w Brukseli badań Eurostatu.

Kobiety w krajach Europy zdecydowanie więcej czasu niż mężczyźni poświęcają pracom domowym, a mniej - pracy zawodowej. Przedstawicielki płci pięknej trochę dłużej śpią, ale za to mają mniej czasu na hobby czy sport - wynika z przedstawionych w poniedziałek w Brukseli badań Eurostatu.

    Badania na temat wykorzystywania czasu nieprzypadkowo opublikowano w poniedziałek - za dwa dni będzie Międzynarodowy Dzień Kobiet, a kilkanaście dni temu Komisja Europejska przedstawiła raport, z którego wynika, że sytuacja kobiet w społeczeństwie jest nieco gorsza niż mężczyzn, np. na rynku pracy dostrzega się wciąż nierówne traktowanie obu płci.

    Statystyki opracowano na podstawie danych z 16 krajów UE, a także Norwegii i Rumunii. Wzięto pod uwagę osoby w wieku od 20 do 74 lat i wszystkie dni roku, także czas wakacji i świąt. To wyjaśnia, dlaczego np. czas spędzony w pracy (zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn) jest według danych Eurostatu znacząco niższy niż w rzeczywistości.

    Z badania wynika, że najbardziej pracowici są mieszkańcy Litwy i Łotwy - i to zarówno kobiety (w obu krajach pracują średnio 3,41 godz. dziennie), jak i mężczyźni (odpowiednio: 4,55 godz. i 5,09 godz.). Polki średnio pracują prawie 2,5 godz. w ciągu dnia, a Polacy średnio 4 godziny i 15 minut.

    Z badań wynika, że kobiety więcej czasu niż na pracę zawodową poświęcają na sprawy domowe. Włoszkom i Hiszpankom dbanie o dom zabiera nawet o 200 proc. więcej czasu niż mężczyznom. W Polsce ta różnica sięga 50 proc. (Polki poświęcają domowi prawie pięć godzin dziennie).

    Dużo czasu zabiera Europejkom przygotowywanie jedzenia, najwięcej - Polkom (32 proc. czasu poświęconego na prace domowe). Gotowaniem najrzadziej zajmują się Belgijki, Niemki, Szwedki, Brytyjki i Norweżki (20-22 proc. czasu).

    Z porównania danych dotyczących mężczyzn z krajów Europy wynika, że najchętniej (chociaż wciąż rzadziej niż kobiety) gotują Hiszpanie i... Polacy (odpowiednio 20 i 18 proc. czasu poświęcanego pracom domowym spędzają na przygotowywaniu posiłków).

    W prawie wszystkich badanych krajach kobiety częściej niż mężczyźni zmywają naczynia, piorą i prasują oraz opiekują się dziećmi (jedynie we Włoszech i w Słowenii to mężczyźni statystycznie więcej czasu poświęcają swoim pociechom). 

    Zaskakujące wydają się dane na temat zakupów: mężczyźni poświęcają na nie więcej czasu niż kobiety. W Polsce - kobiety 10 proc. czasu, a mężczyźni - 15 proc. Mężczyźni przodują także w drobnych naprawach domowych, sprzątaniu i w ogrodnictwie (Polacy spędzają w ogrodach 9 proc. czasu poświęcanego domowi, a Polki - 3 proc.).

    Badania pokazały również, że kobiety mają mniej czasu wolnego - średnio 4-5 godzin w ciągu dnia, podczas gdy mężczyźni - od pięciu do 5,5 godziny.

    Kiedy nie mają innych obowiązków, Europejczycy najchętniej oglądają telewizję (poświęcają na to od 30 proc. do ponad 50 proc. wolnego czasu; Polki i Polacy - 46-48 proc.). Chętnie też spotykają się ze znajomymi - niemal we wszystkich badanych krajach tę formę rozrywki preferuje więcej kobiet niż mężczyzn. Kobiety też nieco częściej od mężczyzn czytają - ta forma rozrywki jest na trzecim miejscu po oglądaniu telewizji i spotkaniach towarzyskich. Polki na lekturę przeznaczają 9 proc. wolnego czasu, a Polacy - 6 proc.

    Mężczyźni więcej czasu niż kobiety poświęcają na sport; w Polsce - panowie 8 proc. czasu wolnego, a panie - 6 proc. Najchętniej uprawiają sport obywatele Hiszpanii (odpowiednio mężczyźni i kobiety: 17 i 14 proc. wolnego czasu).

    We wszystkich badanych krajach mężczyźni częściej podróżują samochodami niż kobiety. Ale nie we wszystkich krajach różnice te są tak duże jak w Polsce, gdzie tylko 20 kobiet na 40 mężczyzn jeździ samochodem. Tego typu różnice są znacznie mniejsze np. we Włoszech, w Niemczech, w Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Tymczasem Polki, Litwinki i mieszkanki Łotwy najczęściej poruszają się pieszo.

    Katarzyna Rumowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Eurostat: kobiety więcej niż mężczyźni pracują w domu