Eurostat: W przemyśle i usługach Polacy zarabiają poniżej średniej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-05-2005, 16:28

Polacy w przemyśle i usługach zarabiają mniej, niż wynosi przeciętna dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale wypadają lepiej na tle nowych krajów UE - wynika z badań Eurostatu opublikowanych w poniedziałek.  W badaniach Eurostat oparł się na danych z 2002 roku.

Polacy w przemyśle i usługach zarabiają mniej, niż wynosi przeciętna dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale wypadają lepiej na tle nowych krajów UE - wynika z badań Eurostatu opublikowanych w poniedziałek.  W badaniach Eurostat oparł się na danych z 2002 roku.

Polacy w 2002 roku średnio w ciągu całego roku w przemyśle i sektorze usługowym zarobili 7 tys. 70 euro, czyli prawie czterokrotnie mniej, niż wyniosło w tym czasie średnie wynagrodzenie we wszystkich krajach UE (26 tys. 850 euro).

Natomiast większe powody do niezadowolenia mogliby mieć Łotysze, najgorzej opłacani w całej Unii (3 tys. 200 euro), Litwini (3 tys. 600 euro), Estończycy (4 tys. 400 euro) oraz Słowacy (5 tys euro).

Najlepiej pod względem zarobków w przemyśle i usługach wyglądała sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie pracownicy przeciętnie w 2002 roku zarobili w tych sektorach 36 tys. 200 euro rocznie. Nie odstawali od nich Luksemburczycy (35 tys. euro), Niemcy (34 tys. 600 euro) oraz Irlandczycy, Szwedzi i Holendrzy z zarobkami nieznacznie ponad 30 tys. euro.

Według Eurostatu, w Polsce rozbieżności w zarobkach kobiet i mężczyzn, podobnie jak na Słowenii, Węgrzech, Litwie, Belgii, Szwecji i Finlandii, są relatywnie małe. Mężczyźni - jak wynika z badania Eurostatu - w tych krajach zarabiają o 20 proc. więcej niż kobiety.

W całej UE zarobki kobiet były o 25 proc. niższe niż mężczyzn (21 tys. 400 euro wobec 29 tys. 900 euro). Najmniej, w porównaniu z mężczyznami ze swoich krajów, zarabiały Angielki, Dunki i mieszkanki Cypru. Różnica wynosiła w tym przypadku 30 proc.

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn Eurostat uzasadnia tym, że często charakter pracy mężczyzn i kobiet jest inny; kobiety zaczynają pracę wcześniej w życiu od mężczyzn i rzadziej zajmują kierownicze stanowiska.

Zdaniem ekspertów Eurostatu, nie tylko płeć przyczynia się do różnic w zarobkach, ale także wykształcenie. Średnia unijna zarobków dla osób z wyższym wykształceniem wyniosła 41 tys. 100 euro, a dla tych, którzy zakończyli edukację na szkole średniej, już tylko 26 tys. euro. W Polsce różnica ta wyniosła ponad 6 tys. euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Eurostat: W przemyśle i usługach Polacy zarabiają poniżej średniej