Eurotax: Tylko 40 proc. sprowadzonych używanych aut wyjechało na drogi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-02-2005, 13:50

Spośród 819 tys. 973 używanych samochodów, sprowadzonych w ubiegłym roku do Polski, tylko ok. 40 proc. wyjechało na drogi. Reszta nadal czeka na nabywców - poinformowała w piątkowym komunikacie firma Eurotax Polska, monitorująca ten rynek. Nasycenie rynku jest zbyt duże, by znaleźć klientów na te auta - uważają eksperci Eurotaksu.

Spośród 819 tys. 973 używanych samochodów, sprowadzonych w ubiegłym roku do Polski, tylko ok. 40 proc. wyjechało na drogi. Reszta nadal czeka na nabywców - poinformowała w piątkowym komunikacie firma Eurotax Polska, monitorująca ten rynek. Nasycenie rynku jest zbyt duże, by znaleźć klientów na te auta - uważają eksperci Eurotaksu.

W styczniu tego roku, według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, sprowadzono do Polski 58 tys. 066 samochodów używanych z krajów Unii Europejskiej (w grudniu 2004 r. - 112 tys. 962). Wygląda więc na to, iż "łatwy interes", jaki był możliwy do zrobienia na importowanych autach, przestał być łatwy - uznał Eurotax.

Eurotax powołuje się na swoje prognozy przewidujące wzrost prywatnego importu tylko w grudniu 2004 r., kiedy to wystraszono się perspektywą szybkiego wprowadzenia nowego podatku samochodowego, który sprawiłby, że przywóz auta w wieku powyżej 10 lat byłby nieopłacalny. A takie auta to ponad 80 proc. wszystkich dotychczas sprowadzonych.

Zdaniem ekspertów, nowy podatek, który ma wejść w życie na początku III kwartału, będzie już tylko "martwą" przeszkodą w prywatnym imporcie, gdyż to zjawisko zaniknie samoistnie.

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym zaczyna się stabilizować - czytamy w komunikacie. U dealerów i w komisach coraz częściej pytania dotyczą samochodów kupionych uprzednio w Polsce, w wieku do 5 lat.

Wynika z tego, że samochody z importu już się "przejadły" i nawet dalszy, kilkuprocentowy spadek cen samochodów najstarszych, jaki przewidują eksperci Eurotaksu, nie będzie czynnikiem decydującym o sprzedaży "okazji z importu". Ich zdaniem, do łask wrócą "polskie" samochody używane, a nowy podatek jeszcze się do tego przyczyni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane