Czytasz dzięki

Eurotunnel pozwał brytyjski rząd za zabezpieczenie promów przed brexitem

opublikowano: 11-02-2019, 13:05

Spółki zarządzające tunelem pod kanałem La Manche pozwały rząd Wielkiej Brytanii za przyznanie kontraktów spółkom na obsługę transportu promowego towarów w przypadku tzw. twardego brexitu.

Tworzące Eurotunnel spółki Channel Tunnel Group i France-Manche oskarżyły brytyjski rząd o skryte i łamiące prawo przyznawanie kontraktów. Kwestionują zawarcie umów z francuskim Brittany Ferries, duńskim DFDS oraz brytyjskim Seaborne Freight na dodatkowe usługi przewozowe między Wielką Brytanią a Europą. Pozywający wskazują, że kontrakty zostały przyznane bez publicznego postępowania konkurencyjnego i w oparciu jedynie o zasadę nagłej konieczności. W ich ocenie jest to złamanie prawa i kontrakty są w praktyce nielegalną pomocą państwa. 

W sobotę brytyjski rząd anulował umowę wartości 13,8 mln GBP z Seaborne Freight. Okazało się, że ten start-up nie posiada żadnego statku. Wywołało to głosy wzywające premier Theresę May do zdymisjonowania ministra transportu Chrisa Graylinga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane