EURUSD krok w dół, GBPUSD dwa

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
04-06-2009, 08:16

Wczorajszy dzień na głównych rynkach upłynął pod znakiem korekty wcześniejszych większych ruchów. Mowa zarówno o  notowaniach na giełdzie w USA, jak i głównych parach walutowych.

Para EURUSD trzykrotnie próbowała wyraźnego wyjścia powyżej poziomu 1,4330 (wczoraj rano osiągnęła maksymalnie 1,4336), jednak to się nie udało, pociągając za sobą realizację zysków. To po części efekt bliskości oporu na poziomie 1,4360, który przy sporym już wykupieniu rynku mógł mieć bardziej istotne znaczenie. Po drugie ruch w dół na EURUSD „wspierała” sytuacja na rynkach akcji. Mimo ustanowienia nowych tegorocznych maksimów indeks S&P500 cofnął się wczoraj do poziomu 922 pkt., choć na koniec sesji kasowej w USA inwestorzy zdołali wywindować go powyżej 930 pkt., co może oznaczać, że będziemy mieć sytuację podobną do tej z końca kwietnia. Wtedy też doszło najpierw do wybicia istotnego oporu na poziomie 876 pkt., potem rynek cofnął się w okolice 860 pkt. i dopiero po cofnięciu ruszył w górę w bardziej zdecydowany sposób. Taki scenariusz oznaczałby, że średnioterminowo rynek akcji wspierałby wzrosty na parach EURUSD i GBPUSD, a także USDJPY. Wczoraj działo się jednak inaczej, jednak cofnięcie na parze EURUSD nie jest zaskakująco duże. Para zatrzymała się tuż powyżej wsparcia, które można było wyznaczyć na poziomie 1,4096 i konsoliduje się nieco powyżej poziomu 1,41. Nie można wykluczyć większych zmian i rozstrzygnięcia co do kierunku w okolicach godz. 13.00-15.00. Mamy wtedy trzy decyzje banków centralnych (patrz główny tekst), wejście na rynek amerykańskich inwestorów oraz publikację danych tygodniowych z amerykańskiego rynku pracy (godzina 14.30, dokładnie w momencie rozpoczęcia konferencji EBC). W minionym miesiącu ta układanka wygenerowała bardzo dużą zmienność na rynku.

Bardziej dynamiczna sytuacja niż w przypadku EURUSD panuje na parze GBPUSD. Cofnięcie, które początkowo szło w parze z ruchem na EURUSD okazało się głębsze, ale również funt był znacznie bardziej wykupiony. Para cofnęła się z poziomu 1,6653 do 1,62, wybijając dolną granicę dynamicznego kanału wzrostowego (dziś rano w okolicach 1,6260). Przyczyną ruchu w dół była głównie sytuacja na EURUSD, w połączeniu z dużym wykupieniem rynku, który już wcześniej szukał okazji do korekty. Bardziej wyraźnego wsparcia na parze można szukać w okolicach poziomu 1,60. Jest to zarówno poziom psychologiczny, jak i poziom konsolidacji (choć krótkiej) pary z końca maja. Na poziomie 1,5950 mamy 23,6% zniesienie trwającej od marca fali wzrostowej na parze GBPUSD.

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EURUSD krok w dół, GBPUSD dwa