Czytasz dzięki

Ever urósł, ale nie tak, jak chciał

KA
opublikowano: 25-01-2011, 02:48

Jest lepiej niż było rok temu, ale nie tak dobrze, jak miało być i jak było dwa lata temu — tak można podsumować wyniki producenta UPS.

Wyspecjalizowanej w produkcji zasilaczy awaryjnych (UPS) swarzędzkiej spółce Ever nie udało się zrealizować planów i osiągnąć przychodów na poziomie z 2008 r. W 2010 r. wyniosły one 21 mln zł, czyli o milion mniej niż spółka planowała. W dodatku nie wiadomo, jak wygląda rentowność, bo firma odmówiła podania informacji o wyniku netto.

W stosunku do 2009 r. przychody ze sprzedaży UPS i listew filtrujących wzrosły o 7 proc. przy ilościowym wzroście sprzedaży tylko o 3 proc. Spółka tłumaczy tę różnicę przenoszeniem środka ciężkości biznesu na urządzenia bardziej zaawansowane. Najprostsze modele tracą popularność w związku z wypieraniem komputerów stacjonarnych przez notebooki, które w razie utraty zasilania przechodzą na tryb pracy na baterii.

W 2010 r. największymi klientami swarzędzkiej spółki były wojsko, policja, samorządy, PKP oraz wyższe uczelnie. Spośród firm UPS-y szczególnie chętnie kupowały duże sieci handlowe. Przy czym części klientów Ever dostarczył urządzenia, których nie ma w standardowej ofercie i zostały specjalnie dostosowane do nietypowych oczekiwań nabywcy.

— Dobrym przykładem może być zasilacz UPS w technologii on-line, w którym zamiast standardowych akumulatorów zastosowaliśmy superkondesatory. Pozwoliło to na skrócenie czasu ładowania z kilku godzin do zaledwie kilku minut. W ten sposób odpowiedzieliśmy na konkretne zapotrzebowania klienta, któremu bardzo zależało, by UPS był gotowy do ponownej pracy niemal natychmiast po ponownym włączeniu zasilania — informuje Mariusz Piątkiewicz, dyrektor ds. handlu i marketingu Ever.

Zgodnie z zapowiedziami spółka wycofała się z operowania akumulatorków AA i AAA oraz ładowarek do nich (trwa wyprzedaż zapasów z magazynów). Rozwija za to ofertę zasilaczy. Na dniach ma też wprowadzić do sprzedaży urządzenia o mocy 1-3 kVA przeznaczone do montażu w szafach przemysłowych i wolnostojące. W najbliższych miesiącach chce zaś pracować nad konstrukcją UPS dużych mocy (do 480 kVA). Gdy pojawią się w sprzedaży, Ever będzie już zapewne sprzedawał swój sprzęt również na Litwie. Wejście na ten rynek planuje na ten rok. W 2010 r. spółka zapoczątkowała natomiast eksport do Czech i na Słowację. Działania handlowe w obu tych krajach prowadzi za pośrednictwem ABC Data.

3%

O tyle wzrosła liczba sprzedanych przez Ever urządzeń UPS i listew filtrujących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane