EWE oferuje wsparcie dla przedsiębiorców w sytuacji kryzysowej

  • PAP
opublikowano: 24-04-2018, 17:44

Zarządzanie przedsiębiorstwem w sytuacji kryzysowej, zagadnienia dot. likwidacji firm i wsparcia dla przedsiębiorcy to kwestie podejmowane w ramach europejskiego projektu Early Warning Europe (EWE), realizowanego jako część tzw. polityki nowej szansy, koordynowanej przez MPiT.

We wtorek odbyło się podsumowanie programu dot. wsparcia przedsiębiorców w kryzysie podczas konferencji Early Warning Europe Forum.

Efekty europejskiego projektu EWE realizowanego w ramach polityki nowej szansy przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundację Firmy Rodzinne to, jak wskazało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, "blisko 200 wspieranych przedsiębiorstw, 7 konsultantów oraz 76 mentorów – przedsiębiorców, którzy bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem".

Polityka nowej szansy to, koordynowany przez MPiT, program rozwoju, który, jak wyjaśnił resort "w sposób kompleksowy zajmuje się problematyką zarządzania przedsiębiorstwem w sytuacji kryzysowej oraz zagadnieniami związanymi z likwidacją przedsiębiorstw i wsparciem w podejmowaniu ponownej działalności gospodarczej po doznaniu przez przedsiębiorcę porażki biznesowej".

"Najbardziej wartościowy rozwój gospodarki, to rozwój stabilny i zrównoważony. Jego tempo i jakość zależy zaś w dużej mierze od kondycji finansowej firm. Musimy zatem zadbać o to, aby firmy doznające trudności, a mające szansę na wyjście z kryzysu, nie zmierzały prosto do likwidacji. Trzeba dać im szansę i możliwość odbicia" - powiedział PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Jak wyjaśnił, celem programu Polityki Nowej Szansy było przygotowanie podstaw do stworzenia kompleksowego systemu wsparcia przedsiębiorców w kryzysie na różnych jego etapach. Wiceszef resortu podkreślił wagę wspólnego projektu PARP i Fundacji Firmy Rodzinne: "Early Warning Europe świetnie w te założenia się wpisuje. Projekt ma zapewnić przedsiębiorcom, którzy stoją u progu sytuacji kryzysowej, spersonalizowane wsparcie o charakterze mentoringowym".

Magdalena Kleim z Europejskiej Agencji EASME, odpowiedzialna za wdrażanie projektu na poziomie europejskim wskazała, że projekt Early Warning Europe realizowany jest w czterech krajach pilotażowych: Grecji, Hiszpanii, Włoszech i Polsce. "Sama koncepcja projektu, w którym przedsiębiorcy pomagają innym przedsiębiorcom, narodziła się dziesięć lat temu w Dani. Dotychczas, Duńczykom udało się pomóc ponad pięciu tysiącom firm" - powiedziała. Podkreśliła, że uratowana firma to nie tylko realna korzyść dla jej właściciela, ale także zachowane miejsca pracy i niższe niezapłacone zobowiązania.

Docelowo, z możliwości jakie daje EWE ma skorzystać 3,5 tysiąca mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w krajach pilotażowych. W Polsce ma to być, jak wskazała wiceprezes PARP Nina Dobrzyńska, ponad 700 firm.

Według badań Fundacji Firmy Rodzinne, tylko w 2017 roku zamknięto blisko 5 tys. spółek i 260 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Większość właścicieli tych firm stanęła w obliczu problemów, z którymi nie potrafili sobie sami poradzić. "Projekt trwa 15 miesięcy, większość tego czasu pochłonęło zbudowanie sieci mentorów i przygotowanie przedsiębiorców do tej roli" - wyjaśniła prezes Fundacji Firmy Rodzinne Katarzyna Gierczak Grupińska.

Według Dariusza Urbasia, mentora w projekcie Early Warning Europe, pomoc dla przedsiębiorców w kłopotach jest najczęściej płatna. "A co za tym idzie – nieosiągalna, bo problemy firmowe dotyczą w lwiej części kwestii finansowych. Jestem przekonany, że bezpłatne wsparcie konsultantów i mentorów doda wiary we własne siły przedsiębiorcom w kłopotach i pomoże im wprowadzić firmy z powrotem na właściwe tory" – zaznaczył.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu