Ewentualny powrót Gilowskiej neutralny lub umiarkowanie pozytywny

Polska Agencja Prasowa SA
06-09-2006, 18:34

Reakcja rynków na ewentualny powrót byłej wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej do rządu może być neutralna bądź umiarkowanie pozytywna - oceniają pytani przez PAP ekonomiści.

Reakcja rynków na ewentualny powrót byłej wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej do rządu może być neutralna bądź umiarkowanie pozytywna - oceniają pytani przez PAP ekonomiści.

Główny ekonomista BZWBK Maciej Reluga w rozmowie z PAP w środę powiedział, że możliwość powrotu Gilowskiej do rządu po wyroku Sądu Lustracyjnego jest obecnie "kompletnie neutralna" dla rynków finansowych.

Dziś nie wiadomo, czy Gilowska wróci, czy też nie, a jeśli tak, to nie wiadomo, jakie to będzie miało konsekwencje dla budżetu - wyjaśnia Reluga. "Inwestorzy będą czekali na fakty" - dodaje.

Główny ekonomista banku BPH Ryszard Petru uważa, że powrót Gilowskiej byłby pozytywnym sygnałem dla inwestorów. Jego zdaniem, rynki postrzegają byłą wicepremier jako osobę, która "daje szanse na stabilizację".

Petru ocenia, że pozycja Gilowskiej w rządzie byłaby silniejsza niż obecnego ministra finansów Stanisława Kluzy. Jednak, jak dodaje Petru, na reakcję rynków wpływ będzie miał czas, w jakim Gilowska miałaby wrócić. "W miarę jego upływu, wpływ Zyty Gilowskiej na budżet będzie coraz mniejszy" - wyjaśnia.

W środę Sąd Lustracyjny uznał za prawdziwe oświadczenie lustracyjne Zyty Gilowskiej, że nie była ona agentem SB. W związku z brakiem dokumentów wątpliwości rozstrzygnięto na korzyść lustrowanej.

Sąd uznał, że proces Gilowskiej był klasycznym procesem poszlakowym; w takim przypadku trzeba wykazać, ze "łańcuch poszlak jest nierozerwalny", a tak nie było. Sąd obowiązuje też zasada domniemania prawdziwości oświadczenia lustracyjnego oraz rozpatrywania wszystkich wątpliwości na korzyść lustrowanej.

Propozycję powrotu do rządu pod warunkiem oczyszczenia się z zarzutów przed Sądem Lustracyjnym złożył byłej wicepremier premier Jarosław Kaczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ewentualny powrót Gilowskiej neutralny lub umiarkowanie pozytywny