Ewolucja rynku magazynowego

TOMASZ MIKA, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce JLL
opublikowano: 18-09-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA FORUM

Polski rynek magazynowy jest młody, elastyczny, szybko się rozwija i reaguje na zmiany koniunktury. Jedna duża inwestycja może zmienić obraz rynku w skali całego roku, tak jak było po ogłoszeniu decyzji firmy Amazon o zainwestowaniu w Polsce.

Jedną z najbardziej widocznych zmian na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w ostatnim czasie jest powrót inwestycji spekulacyjnych, czyli powstających obiektów niezabezpieczonych umowami najmu. Na koniec pierwszego półrocza 2014 w budowie było 811 tys. mkw. powierzchni magazynowej, z czego prawie 80 tys. przypadało na projekty spekulacyjne. Zakładamy, że takich realizacji będzie coraz więcej wraz z ożywieniem na rynku i malejącą dostępnością powierzchni, szczególnie w ramach dużych modułów. Skala takich inwestycji nie osiągnie jednak nigdy poziomu sprzed światowego kryzysu gospodarczego, kiedy zdarzało się, że udział projektów spekulacyjnychw ogólnej powierzchni w budowie sięgał nawet 50 proc.

Nie przewidujemy większych zmian w sprawach kluczowych lokalizacji pod projekty magazynowe. Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław utrzymają dominującą pozycję. Powoli będą się rozwijały rynki na wschodzie: Rzeszów i Lublin, a także Szczecin i okolice Torunia. Wzmocni się rynek trójmiejski, nowe projekty ruszą także w Krakowie.

Nie zmieni się również znacząco struktura popytu. Głównymiodbiorcami obiektów magazynowych pozostaną operatorzy logistyczni, jako że klienci nadal będą szukali rozwiązań pozwalających na optymalizację kosztów i usprawnienie procesów, a w konsekwencji zlecać procesy logistyki i dystrybucji dostawcom zewnętrznym. Umocnią się sieci handlowe i e-commerce (w związku z rosnącą popularnością internetowych zakupów), jak również firmy produkcyjne.

Rosnącą aktywność widać na rynku inwestycyjnym w segmencie nieruchomości magazynowych. Prognozowana wartość transakcji sięgająca

nawet 700 mln euro na koniec 2014 r. oznacza wiele zmian w strukturze właścicielskiej obiektów. Możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której w jednym parku będzie kilku właścicieli różnych obiektów, o dość odmiennych interesach i strategiach działania.

Ciekawym zjawiskiem będzie starzenie się nieruchomości magazynowych. W ciągu kilku lat pojawią się typowe magazyny klasy B. Obiekty wybudowane w latach 2006-08 będą się zużywały, co skłoni deweloperów do reakcji: modernizacji zasobów, wyburzania starszych obiektów, zastępowania ich nowymi, renegocjacji stawek czynszowych.

Spodziewamy się również wzrostu popularności energooszczędnych rozwiązań i zielonych certyfikatów.

Będzie to następstwem chęci optymalizacji kosztów, a także rosnącej świadomości ekologicznej najemców. Dla coraz większej ich liczby, szczególnie najemców korporacyjnych, sprawy związane ze zrównoważonym budownictwem są elementem kultury firmy. Takie przedsiębiorstwa mają zatem odgórne zalecenie wyboru nieruchomości przyjaznych dla środowiska naturalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ MIKA, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce JLL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Ewolucja rynku magazynowego