Exorigo przeciwne wrogiemu przejęciu

Katarzyna Latek
opublikowano: 29-10-2010, 00:00

Nie jesteśmy zainteresowani sprzedażą Elzabu po 3,4 zł za akcję — mówi Paweł Dudziuk.

Akcjonariusz Elzabu uważa cenę zaoferowaną przez Novitusa za nieatrakcyjną

Nie jesteśmy zainteresowani sprzedażą Elzabu po 3,4 zł za akcję — mówi Paweł Dudziuk.

Dwa tygodnie temu giełdowy Novitus zaskoczył rynek, ogłaszając wezwanie na akcje Elzabu. Ma już 12,71 proc. akcji (dających 19,62 proc. głosów na WZA, odkupionych od spółki zależnej Ciechu) i chce skupić walory dające 50,89 proc. w kapitale (czyli 46,38 proc. w głosach na WZA). Łącznie chce mieć 66 proc. głosów na WZA. Za akcję proponuje 3,4 zł, co oznacza, że musi wyłożyć około 30 mln zł.

— Absolutnie nie jesteśmy zainteresowani sprzedażą akcji po tej cenie. Jest ona bardzo odległa od mojej osobistej wyceny wartości Elzabu — deklaruje jasno Paweł Dudziuk, przewodniczący rady nadzorczej Elzabu i czołowy akcjonariusz firmy, który przez Exorigo i Relpol 2 kontroluje pośrednio 32,33 proc. głosów na walnym Elzabu.

Jest przekonany, że cena zaoferowana przez Novitusa nie oddaje wartości godziwej spółki.

— Novitus nie bierze pod uwagę wielu czynników, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w wycenie — mówi Paweł Dudziuk.

Te czynniki to przede wszystkim przyszłoroczne zmiany na rynku kas fiskalnych.

— Obowiązek posiadania kas fiskalnych obejmie nowe grupy podatników — lekarzy i prawników. Spodziewam się z tego tytułu poprawy wyników w przyszłym roku o kilkadziesiąt procent — twierdzi Paweł Dudziak.

W spółce jest już prowadzony intensywny program rozwojowy, co w kolejnych latach istotnie zwiększy przychody i rentowność netto.

Kolejną kwestią jest brak premii za przejęcie kontroli. Novitus jej nie zaoferował.

— Mam też wątpliwości co do synergii, na które powołuje się nasz konkurent. Mówi o kilku milionach złotych oszczędności, które wynikałyby z przejęcia. Nie podaje jednak żadnych konkretów, z których te oszczędności miałyby wynikać — mówi Paweł Dudziuk.

Dodaje, że przedstawiciele Novitusa nie informowali wiodącego akcjonariusza Elzabu o zamiarach dotyczących nabycia znacznego pakietu akcji od Polsinu oraz po jego nabyciu o planowanym ogłoszeniu wezwania.

— Po zakupie pakietu Polsinu przedstawiciel Novitusa zgłosił się do zarządu Elzabu, by rozmawiać o współpracy i potencjalnych synergiach. Padł pomysł stworzenia razem grupy zakupowej, do którego byliśmy nastawieni bardzo entuzjastycznie. Niestety, żadne dalsze kroki za tym nie poszły. Za to pojawiła się informacja o wezwaniu — wyjaśnia Paweł Dudziuk.

Twierdzi, że próbę przejęcia w ten sposób Elzabu przez konkurenta musi traktować jako wrogą.

— Nie było żadnych prób porozumienia. Dodatkowo takie posunięcie może wpłynąć niekorzystnie na sytuację Elzabu. Mam powody, by sądzić, że może być to ruch, który ma na celu destabilizację Elzabu — mówi szef rady nadzorczej.

Również zarząd Elzabu uważa, że cena zaoferowana przez Novitusa nie oddaje wartości godziwej. Zlecił przygotowanie niezależnej opinii na temat jego wartości firmie doradczej Grant Thornton Frąckowiak, który wydał taką opinię.

Argumenty władz giełdowej spółki są podobne do tych, które przedstawił Paweł Dudziuk, i dotyczą więc przede wszystkim przyszłych efektów finansowych, których Novitus miałby nie brać pod uwagę. Ponadto zarząd skomentował deklarację Novitusa, że ten nie zamierza wpływać na poziom zatrudnienia ani zmieniać lokalizacji spółki. Według Elzabu, takie zapewnienia nie są wystarczająco konkretne (zostały już przedstawione związkom zawodowym Elzabu). Zarząd producenta kas napisał też, że widzi ryzyko negatywnego wpływu wezwania na interes spółki. Chodzi o relacje Elzabu z obecnymi dilerami.

Nie udało nam się do chwili zamknięcia numeru uzyskać komentarza Bogusława Łatki, szefa Novitusa.

Gdy Novitus ogłaszał wezwanie, przekonywał, że połączony podmiot miałby aż 42 proc. udziału w rynku. Synergia miałaby polegać przede wszystkim na osiągnięciu efektu skali. Bogusław Łatka, prezes Novitusa, mówił też, że tak duża firma miałaby szansę mocniej zaistnieć na międzynarodowym rynku. Zapewniał, że ma pomysł na współdziałanie z Elzabem, pod warunkiem, że nie będzie ono blokowane. Dlatego Novitus chce sięgnąć po pakiet kontrolny. Wezwanie zakończy się 16 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy