Expander chciałby pozyskać inwestora w I półroczu

Reuters
opublikowano: 31-01-2002, 13:14

WARSZAWA (Reuters) - Expander, pośrednik kredytowy zależny od Softbanku, chciałby pozyskać w pierwszym półroczu 2002 roku inwestora strategicznego z branży finansowej, powiedział w czwartek wiceprezes Expandera, Maurycy Kuhn. Expander, konkurujący do niedawna z agencjami informacyjnymi i oferujący w Internecie produkty finansowe, powstał na fali internetowej hossy 2000 roku.

WARSZAWA (Reuters) - Expander, pośrednik kredytowy zależny od Softbanku, chciałby pozyskać w pierwszym półroczu 2002 roku inwestora strategicznego z branży finansowej, powiedział w czwartek wiceprezes Expandera, Maurycy Kuhn.

Expander, konkurujący do niedawna z agencjami informacyjnymi i oferujący w Internecie produkty finansowe, powstał na fali internetowej hossy 2000 roku.

Gdy rynek zweryfikował wyceny internetowych spółek firma zaczęła budować w największych miastach oddziały, które mają oferować kredyty detaliczne.

"Nasza działalność coraz bardziej oddala się od tego co robi Softbank. My jesteśmy instytucją finansową, a Softbank liderem na rynku IT. Mamy zielone światło od Softbanku na rozmowy z inwestorami" - powiedział Reuterowi Kuhn przy okazji czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

"Chcielibyśmy do lata móc być w stanie powiedzieć coś na temat inwestora strategicznego. Powinna to być grupa finansowa, która zaoferuje nam know-how lub doradca finansowy" - powiedział Kuhn. Ile nowy inwestor miałby objąć udziałów, na razie nie wiadomo.

Softbank ma obecnie 84 procent Expandera, reszta należy do zarządu. Expander zapowiadał, że pozyska partnera - firmę Modex, prowadzącą sieć punktów sprzedaży telefonów Polkomtela. Modex miał objąć do 20 procent podwyższonego kapitału spółki, do czego jednak na razie nie doszło.

Modex miał obejmować nowe udziały w zamian za aport w postaci punktów sprzedaży dla Expandera, które miały znaleźć lokalizacje w punktach sprzedaży telefonów. Okazało się jednak, że nie wszystkie lokalizacje odpowiadają Expanderowi i sprawa podwyższenia kapitału na razie ucichła.

Teraz Expander chce skupić się na rozwoju sprzedaży kredytów, przede wszystkim mieszkaniowych, na których może realizować największy zysk. Od poniedziałku zaoferuje też kredyty konsolidacyjne, pozwalające na zamianę kilku kredytów na przykład w ROR i na karcie na jeden, niżej oprocentowany.

W ubiegłym roku przychody Expandera wyniosły dwa miliony złotych. Żeby jednak firma mogła osiągnąć próg rentowności powinny one wzrosnąć do około 25 milionów złotych.

"Sądzę, że 'break even point' osiągniemy w okolicach 2004 roku" - powiedział Reuterowi Kuhn.

Softbank planował, że jeśli od 2003 roku Expander zacznie przynosić zyski, w 2004 można będzie go upublicznić. Byłaby to droga wyjścia dla giełdowej spółki. Kuhn uważa jednak dziś, że jeśli Expander pozyska inwestora strategicznego oferta publiczna może przestać być potrzebna.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane