Expander: Gdzie najwięcej na lokacie?

Jarosław Sadowski
opublikowano: 17-02-2010, 13:08

Najzyskowniejszych ofert depozytów należy szukać wśród tych z codzienną kapitalizacją. Najwyższe odsetki oferują obecnie Noble Bank, Meritum Bank i Polbank na swoich kontach oszczędnościowych – wynika z analizy Expandera. Najniższe oprocentowanie mają natomiast lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.

W dzisiejszych czasach oferty banków są tak różnicowane, że nawet założenie lokaty może okazać się nie lada wyzwaniem. W większości banków można wybierać spośród kilku rodzajów lokat – np. o stały i zmiennym oprocentowaniu, lokaty dynamiczne, lokaty jednodniowe, lokata z funduszem itp. Poza tym banki oferują również konta oszczędnościowe, które w coraz większym stopniu zastępują lokaty. W jaki sposób odnaleźć się w tym gąszczu ofert?

Po pierwsze, należy zastanowić się, jakie są nasze priorytety. Najczęściej jest to, oczywiście, możliwie najwyższe oprocentowanie. Zdarza się jednak, że ważniejsza jest możliwość wypłaty oszczędności w dowolnym momencie lub np. wygoda, czyli możliwość założenia lokaty bez konieczności udawania się do placówki banku. Dopiero wiedząc, na czym nam najbardziej zależy, należy rozpocząć poszukiwania najlepszego dla nas depozytu.

Najzyskowniejsze depozyty to te z codzienną kapitalizacją odsetek.
Jeśli priorytetem jest uzyskanie możliwie najwyższych odsetek, to w pierwszej kolejności warto zainteresować się lokatami i kontami oszczędnościowymi z codzienną kapitalizacją odsetek. Przede wszystkim zwykle mają one wysokie oprocentowanie. Poza tym, mechanizm codzienne wypłaty odsetek powoduje, że nie są one pomniejszane o podatek Belki. W rezultacie, przy tym samym oprocentowaniu można uzyskać większy zysk. Dla przykładu w przypadku tradycyjnej lokaty na kwotę 5 tys. zł z oprocentowaniem 5 proc. odsetki wyniosą po roku 202 zł. W przypadku depozytu z dzienną kapitalizacją byłoby to 250 zł.

Choć depozyty z codzienną kapitalizacją wciąż wydają się nowością, to można je znaleźć aż w 14 bankach. Najwyższe oprocentowanie oferują Noble Bank, Meritum Bank i Polbank. W dwóch pierwszych bankach są to lokaty zawierane na okres od 3 do 12 miesięcy. Odsetki są jednak kapitalizowane codziennie, dzięki czemu nie jest naliczany podatek. W przeciwieństwie do kont oszczędnościowych czy lokat jednodniowych gwarantują one stałość oprocentowania w okresie, na jaki została zawarta umowa. W zamian za to klient nie może, niestety, wypłacić pieniędzy w dowolnym momencie, lecz dopiero po upływie zadeklarowanego okresu. Zerwanie lokaty przed terminem oznacza otrzymanie jedynie części należnych odsetek.

Kolejne dwie najlepsze oferty to konta oszczędnościowe Polbanku i Banku BPH. W tym pierwszym oprocentowanie wynosi 5,35 proc., ale tylko do kwoty wynoszącej 5 tys. zł. Przy wyższej kwocie oszczędności oprocentowanie spada do 5 proc. W przypadku konta oszczędnościowego Banku BPH oprocentowaniem wynoszącym 5,05 proc. jest objęta co prawda dowolna kwota, ale tylko do 30 czerwca. Jest to bowiem oferta promocyjna.

Oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych jest więc niższe niż najlepszych lokat. Ich przewagą w porównaniu z opisanymi wyżej lokatami jest jednak możliwość wypłaty oszczędności w dowolnym momencie bez utraty należnych odsetek. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie nie tylko konta oszczędnościowe, ale także część lokat z codzienną kapitalizacją,  daje taką możliwość. Dla przykładu w Multibanku „Lokatę jednodniową”, jak sama nazwa wskazuje, można zerwać nawet po jednym dniu.

Tradycyjne lokaty nie odeszły jeszcze do lamusa

Większość ofert depozytów stanowią nadal tradycyjne lokaty. Te ze stałym oprocentowaniem oferują wszystkie badane przez Expandera banki. Najlepsza jest oferowana przez Toyota Bank, gdzie oprocentowanie wynosi aż 5,5 proc. Należy jednak pamiętać, że odsetki w tym przypadku zostaną pomniejszone o 19 proc. podatku Belki. W rezultacie na tradycyjnej lokacie z oprocentowaniem wynoszącym 5,5 proc. zyskuje się mniej niż na takiej z kapitalizacją dzienną, nawet jeśli oprocentowanie tej ostatniej wynosi 4,1 proc.

Znacznie mniej banków oferuje lokaty za zmiennym oprocentowaniem. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że można je założyć tylko w 7 bankach. To mniej niż liczba depozytów z codzienną kapitalizacją.

Część klientów zastanawia się nad założeniem lokaty o zmiennym oprocentowaniu, licząc na wzrost oprocentowania w czasie jej trwania. Takie rozumowanie wynika z możliwości rozpoczęcia w tym roku cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Nawet, jeśli tak się stanie, to prawdopodobieństwo, że lokata o zmiennym oprocentowaniu przyniesie wyższe odsetki od depozytów z kapitalizacją dzienną, jest jednak niewielkie.

Przede wszystkim lokaty ze zmiennym oprocentowaniem najczęściej oferują bardzo niskie odsetki. Średnie ich oprocentowanie, w przypadku okresu 3-miesięcznego, wynosi 3,4 proc., podczas gdy dla tych ze stałym oprocentowaniem jest to 4,3 proc. Tylko w Euro Banku oprocentowanie takiej lokaty przekracza 5 proc. Warto wspomnieć jeszcze o ofercie Raiffeisen Banku, gdzie oprocentowanie wynosi 4,65 proc.. W pozostałych bankach oprocentowanie jest tak niskie, że nawet gdyby bank podwyższył je o 1 pkt. proc. (bardzo optymistyczne założenie), to i tak nadał byłoby ono niższe niż na najlepszych lokatach ze stałym oprocentowaniem. Jeżeli więc ktoś liczy na podwyżki oprocentowania, to powinien rozważyć ofertę lokaty Euro Banku, kont oszczędnościowych (ich oprocentowanie jest zmienne) lub krótkoterminowych lokat ze stałym oprocentowaniem (np. miesięcznych, jednodniowych). Jeśli bowiem lokata się odnawia, to już z nowym poziomem oprocentowania.

Wyższe oprocentowanie lokat internetowych

Priorytetem dla oszczędzającego nie musi być jednak wysokość oprocentowania, lecz np. wygoda. Aby założyć tradycyjną lokatę trzeba bowiem udać się  do banku, co zwłaszcza zimą nie należy do przyjemności. Część banków oferuje jednak lokaty internetowe, które można założyć siedząc w domu przez własnym komputerem. Ich dodatkową zaletą jest również poziom oprocentowania. Co prawda nie zawsze lokata internetowa musi być jedną z najlepszych na rynku. Z reguły ma jednak wyższe oprocentowanie niż tradycyjna lokata oferowana w danym banku. Dla przykładu, w banku DnB Nord oprocentowanie 3-miesięcznej lokaty założonej w oddziale wynosi 4,5 proc., a przez Internet nawet 5 proc. Należy jednak zaznaczyć, że w większości przypadków bez wizyty w oddziale lokatę może założyć jedynie osoba posiadająca w danym banku jakiś produkt i korzystająca z bankowości elektronicznej. 

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander – Niezależny Doradca Finansowy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Sadowski

Polecane