Expander: na rynek ostrożnie wracają kupujący

Expander
opublikowano: 01-08-2007, 09:59

Po pierwszej w tygodniu, bardzo udanej sesji na  Wall Street oraz wzrostach większości indeksów azjatyckich można było oczekiwać, iż wtorek na rynkach naszego kontynentu będzie udany.

Tak tez się stało – przy dobrych nastrojach główne indeksy europejskie pięły się w górę, zyskując od poniedziałkowego zamknięcia ponad 1,5%. Nie inaczej było na warszawskim parkiecie, chociaż w pewnym stopniu na nieco mniejszy entuzjazm wpłynęły opublikowane wyniki kwartalne TP SA oraz BRE Banku.

Indeks WIG20 po dobrym otwarciu przez resztę notowań pozostawał wyraźnie w trendzie bocznym, próbując raz po raz pokonać poziom 3740 punktów. Mimo wsparcia ze strony największych banków w tym PKO BP, zyskującego ponad 6,5% do końca dnia indeks wzrósł o 1,36% do poziomu 3735 pkt. Mimo nieznacznie lepszych wyników od oczekiwań analityków akcje BRE Banku dość niechętnie znajdowały nabywców, kończąc dzień ponad 2,5% spadkiem. Jak podał Bank wyniki netto za II kwartał wzrosły o 80% do poziomu 181 mln zł., jednak częściowo wpływ na nie miały czynniki charakterze jednorazowym, co mogło nieznacznie rozczarować inwestorów. Z kolei TP SA straciła 1,82% po gorszych od prognoz wynikach oraz obniżeniu planowanych w tym roku przychodów o 2,8%.  Obroty w segmencie blue chipów nieznacznie przekroczyły miliard złotych, z czego prawie jedna trzecia przypadła na akcje telekomunikacyjnego giganta. Do łask inwestorów powróciły również spółki małe i średnie. Przy dość przeciętnych obrotach indeks mWIG40 zyskał 1,55%, a sWIG80 2,0%. Od strony branżowej warte odnotowania były spore wzrosty spółek deweloperskich, które ostatnio wyraźnie zachowywały się gorzej od rynku. W lipcu rynek przecenił akcje deweloperów o ponad 20%. Chętnie kupowano również papiery spółek informatycznych. W kolejnych dniach większą zmienność będziemy mogli zobaczyć w sektorze bankowym. Po Banku Millennium oraz BRE w tym tygodniu poznamy jeszcze raporty kwartalne BZWBK, Pekao SA. oraz BPH. Wczorajsze, ponad 3,3% wzrosty akcji spółek tego sektora pokazują, że inwestorzy wyraźnie podnoszą swoje oczekiwania, co do dynamiki zysków w tej branży.

Dzisiejsze notowania jednak mogą przynieść pogłębienie ostatnich spadków, po bardzo słabej sesji amerykańskiej. Mimo dobrego otwarcia oraz nienajgorszych danych makroekonomicznych inwestorzy ponownie skupili swoją uwagę na doniesieniach o kolejnych problemach instytucji finansowych działających na rynku pożyczek hipotecznych. Scenariusz sprzed kilku dni ponownie się zrealizował: amerykańskie indeksy traciły (DJ spadł o 1,1%, S&P500 o ponad 1,3%), rosły ceny papierów skarbowych, a na rynku walutowym solidnie umocnił się jen. Słabe zachowanie giełd amerykańskich ze wzmożoną siłą uderzyło w rynki azjatyckie. Nikkei 225 spadł o ponad 2,3%, ponad 3,2% stracił Hang Seng a straty na mniejszych rynkach w regionie sięgały nawet 4%. Takie zachowanie rynków wskazuje na dalszy wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów, co niestety nie wróży szybkiemu zakończeniu korekty. Dzisiejsze notowania na naszym kontynencie indeksy rozpoczną zapewne ze sporą stratą i nie można wykluczyć pogłębienia ostatnich spadków.

Tomasz Wronka
Expander

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Expander

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Expander: na rynek ostrożnie wracają kupujący